w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Zbywcę - Interpretacja - 1061-IPTPP2.4512.412.2016.1.KT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.412.2016.1.KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Zbywcę

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Zbywcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania czynności aportu składników majątku za dostawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa oraz braku możliwości zastosowania do ww. czynności art. 6 ustawy o VAT,
  • opodatkowania poszczególnych składników Przedmiotu Aportu,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Zbywcę.

Stroną postępowania w sprawie ww. wniosku jest .Sp. z o.o. (Zbywca).

Natomiast zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest . Sp. z o.o. w organizacji (Nabywca).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

. Sp. z o.o. (dalej: Zbywca) z siedzibą na terytorium Polski jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zasadniczym przedmiotem działalności Zbywcy jest działalność deweloperska w zakresie realizacji projektów budowlanych. Niemniej, obecnie przedmiotem działalności gospodarczej Zbywcy, z której generowane są zasadnicze przychody jest przede wszystkim zarządzanie nieruchomościami.

. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (dalej: Nabywca) na moment składania przedmiotowego wniosku jest spółką z o.o. w organizacji z siedzibą na terytorium Polski, która docelowo będzie prowadzić działalność opodatkowaną VAT.

Zbywca i Nabywca (dalej: Zainteresowani) planują dokonanie transakcji, w ramach której Zbywca dokona aportu określonych składników majątku na rzecz Nabywcy zgodnie z poniższym scenariuszem (dalej: Transakcja lub Aport). Na moment dokonania Aportu, Nabywca będzie czynnym podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb VAT w kraju.

  1. Przedmiot planowanego Aportu

Jeszcze przed dokonaniem Aportu Zbywca nabędzie od podmiotu trzeciego:

  • prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli będących obiektami poprzemysłowymi o walorach zabytkowych (obejmującymi obiekty zabytkowe), przeznaczonymi do adaptacji do nowej funkcji polegającej na budowie kompleksu biurowo-usługowego z funkcją uzupełniającą handlowo-rozrywkowo-kulturalną i parkingiem podziemnym (dalej: Nieruchomość), oraz
  • prawo własności rzeczy ruchomych stanowiących wyposażenie Nieruchomości, głównie będących pozostałościami po wyposażeniu dawnych zakładów przemysłowych (dalej: Wyposażenie).

Na dzień złożenia niniejszego Wniosku, Zbywca zawarł z obecnym właścicielem Nieruchomości umowę przedwstępną (warunkową) nabycia Nieruchomości.

Intencją stron jest, aby wraz z nabyciem Nieruchomości na Zbywcę przeniesione zostaną decyzje administracyjne związane z Nieruchomością, tj. decyzja w zakresie (i) warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie wspomnianego kompleksu (w dalszej części skrótowo określanego jako: kompleks biurowo-usługowy) oraz budowie infrastruktury technicznej i urządzeń budowlanych, (ii) środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, (iii) zezwolenia na przebudowę/lokalizację zjazdu, przy czym przeniesienie decyzji na Zbywcę nastąpi w zakresie i sposób w jaki będzie to możliwe na podstawie przepisów administracyjnych.

Na moment składania niniejszego wniosku Zbywca posiada również niewielką nieruchomość w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów (dalej: Działka), która przylega do Nieruchomości i na której znajduje się niewielki fragment muru jednego z budynków ww. Nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż została zawarta warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości z obecnym właścicielem Nieruchomości, Zbywca zawarł umowę z projektantem na wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego (dalej: Umowa), który dotyczy przebudowy i modernizacji Nieruchomości, w celu realizacji na niej inwestycji, tj. kompleksu biurowo-usługowego z funkcją uzupełniającą handlowo-rozrywkowo-kulturalną i parkingiem podziemnym. Zamiarem stron Transakcji jest, że umowa ta zostanie przeniesiona na Nabywcę w ramach Aportu w celu zapewnienia płynnej kontynuacji prac objętych umową (chyba, że do dnia Transakcji Umowa zostanie w całości wykonana).

Potencjalnie, przed planowaną Transakcją wykonane mogą zostać również wstępne, konieczne prace konserwatorskie/remontowe.

Nieruchomość w chwili dokonywania planowanej Transakcji będzie obejmowała budynki i budowle będące w trakcie (bądź przed rozpoczęciem) realizacji inwestycji. Na dzień dokonania Transakcji, Nieruchomość nie będzie jeszcze wykorzystywana w działalności, dla wykonywania której jest ona przygotowywana (tj. kompleksu biurowego z funkcją uzupełniającą handlowo-rozrywkowo-kulturalno-usługową i parkingiem podziemnym) z uwagi na to, iż planowana inwestycja nie będzie jeszcze ukończona. Przy czym ze względu na walory zabytkowe Nieruchomości, w okresie między nabyciem Nieruchomości przez Zbywcę a jej Aportem na rzecz Nabywcy, nie wyklucza się użytkowania Nieruchomości w incydentalnym zakresie, tj. okazjonalnie na cele kulturalno-rozrywkowe (w tym w ramach odpłatnego udostępniania na rzecz różnych podmiotów) oraz na cele magazynowe (w odniesieniu do części powierzchni Nieruchomości). W szczególności na moment wniesienia Aportu nie będą zawarte przez Zbywcę żadne umowy z klientami odnośnie teraźniejszego lub przyszłego korzystania z kompleksu biurowo-usługowego lub też inne umowy (w tym przedwstępne umowy sprzedaży/najmu lokali).

Przedmiotem Transakcji dokonywanej przez Zbywcę na rzecz Nabywcy (dalej łącznie: Przedmiot Aportu lub Składniki Majątku) będą:

  • prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, wraz z prawem własności budynków i budowli (tj. Nieruchomość),
  • prawo własności rzeczy ruchomych stanowiących wyposażenie Nieruchomości, głównie będących pozostałościami po wyposażeniu dawnych zakładów przemysłowych (np. zbiorniki filtracji) (tj. Wyposażenie),
  • niewielką nieruchomość w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów, która przylega do Nieruchomości i na której znajduje się objęty prawem własności fragment muru jednego z budynków ww. Nieruchomości (dalej: Działka),
  • w zależności od zaawansowania prac wykonanych na podstawie Umowy, w skład Aportu mogą wejść również prawa autorskie do dokumentacji projektowych oraz prawo własności egzemplarzy posiadanej dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji. W przypadku gdyby prace projektowe nie zostały zakończone do dnia aportu, niewykluczone, iż Przedmiotem Aportu będą również prawa i obowiązki wynikające z Umowy (przy czym wszelkie istniejące wymagalne na dzień aportu zobowiązania wynikające z Umowy zostaną zapłacone przez Zbywcę, tj. nie zostaną przeniesione na Nabywcę).

Przed dniem Transakcji, Zbywca będzie w trakcie działań mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę w zakresie realizacji inwestycji, w tym w zakresie uzyskania warunków technicznych dostawy mediów (m.in. z zakładu energetycznego, zakładu wodno-kanalizacyjnego, zakładu ciepłowniczego, itp.). Niewykluczone, iż postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę na moment dokonania Aportu będzie nadal trwało (nie zostanie zakończone wydaniem decyzji). W takim wypadku w momencie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę (następującym po Transakcji), adresatem tej decyzji (podmiotem na rzecz którego wydane zostanie pozwolenie) będzie Zbywca (mimo, iż Nieruchomość na tę chwilę będzie już stanowiła własność Nabywcy). W konsekwencji, po wydaniu wskazanej decyzji o pozwoleniu na budowę w zakresie Nieruchomości, podjęte zostaną działania mające na celu przeniesienie jej ze Zbywcy na Nabywcę (wraz z wszelkimi niezbędnymi decyzjami) zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach odpowiedniego postępowania administracyjnego.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że decyzja o pozwoleniu na budowę nie zostanie wydana (tj. postępowanie o wydanie decyzji zakończy się odmową jej wydania), w takiej sytuacji zamiarem stron jest podjęcie działań w celu przeniesienia na Nabywcę wszelkich decyzji i pozwoleń posiadanych przez Zbywcę związanych z planowaną inwestycją niezbędnych dla Nabywcy dla podjęcia działań mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę.

W sytuacji gdyby jednak decyzja w zakresie pozwolenia na budowę uzyskana była przed dniem Aportu, zostanie ona przeniesiona wraz z Nieruchomością na Nabywcę, przy czym jej przeniesienie nastąpi w sposób jaki będzie to możliwe na podstawie przepisów administracyjnych.

  1. Składniki majątku nieobjęte planowanym Aportem

Planowanej Transakcji nie będzie natomiast towarzyszyło przeniesienie pozostałych praw i obowiązków Zbywcy, w szczególności, zgodnie z intencją stron, Nabywca nie nabędzie całego szeregu praw, obowiązków, zobowiązań i należności z pozostałych umów, których stroną jest lub będzie Zbywca, w tym także związanych z Nieruchomością (o ile takie będę występować na moment Transakcji, np. na dostawę wody do Nieruchomości, świadczenie usług ochrony Nieruchomości). W tym zakresie dojdzie do rozwiązania umów przez Zbywcę oraz późniejszego samodzielnego zawarcia przez Nabywcę, właściwych umów z dostawcami poszczególnych usług.

Jednocześnie, w związku z planowaną Transakcją, na Nabywcę nie zostaną przeniesione inne składniki materialne i niematerialne (niezwiązane bezpośrednio z Nieruchomością), które składają się na przedsiębiorstwo Zbywcy, i związane są z funkcjonowaniem Zbywcy, jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Na Nabywcę, nie zostaną zatem przeniesione, w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące Zbywcę (czyli firma Zbywcy),
  • umowy rachunków bankowych Zbywcy,
  • umowy o świadczenie usług księgowych, prawnych, marketingowych zawarte przez Zbywcę,
  • środki pieniężne Zbywcy zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • należności Zbywcy,
  • tajemnice handlowe oraz know-how Zbywcy,
  • sprzęt i wyposażenie biurowe,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomościami, które jak wyżej wspomniano, zostaną przekazane Nabywcy),
  • prawa i obowiązki wynikające z umów najmu lokali, gdzie zarejestrowana jest siedziba Zbywcy i zlokalizowane są jego biura,
  • inne zobowiązania Zbywcy związane z jej działalnością,
  • inne składniki.

Zainteresowani wskazują ponadto, że wraz z Aportem żadni pracownicy zatrudnieni przez Zbywcę, nie staną się pracownikami Nabywcy, a tym samym nie dojdzie do przejścia zakładu pracy Zbywcy na Nabywcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu cywilnego (efektywnie, Nabywca nie przejmie praw i obowiązków wynikających ze stosunków pracy z pracownikami Zbywcy). Przy czym osoby z zarządu Zbywcy, bądź jego pracownicy mogą wchodzić w skład zarządu Nabywcy.

Zbywca prowadzi i na moment transakcji będzie prowadzić księgi na podstawie ustawy o rachunkowości. Przedmiot Aportu nie będzie wyodrębniony finansowo w księgach rachunkowych Zbywcy, w szczególności dla Przedmiotu Aportu nie będzie sporządzany odrębny bilans. Dodatkowo, Zbywca nie będzie posiadał rachunku bankowego przeznaczonego wyłącznie dla transakcji związanych z Przedmiotem Aportu (jak również nie będzie go posiadał na moment Transakcji). Przedmiot Aportu nie będzie wyodrębniony w sposób organizacyjny w strukturach Zbywcy, tj. nie będzie stanowił w szczególności oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu itp. Ponadto, na dzień dokonania Transakcji, Przedmiot Aportu nie będzie jeszcze realizował działalności, dla wykonywania której jest przygotowywany (tj. funkcjonowania jako kompleks biurowo-usługowy), z uwagi na to, iż planowana inwestycja nie będzie jeszcze ukończona.

Wartość wkładu niepieniężnego (Aportu) wnoszonego przez Zbywcę do Nabywcy, w postaci Przedmiotu Aportu zostanie określona przez rzeczoznawcę majątkowego w drodze stosownej wyceny.

Jednocześnie Przedmiot Aportu będzie wykorzystywany przez Kupującego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Pytanie dotyczące Nabywcy:

  1. Czy Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur/faktury wystawionej przez Zbywcę dokumentujących/-cej Aport poszczególnych Składników Majątku, w części w której transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem VAT(oznaczone jako pytanie nr 3 wniosku ORD-IN)?

Zdaniem Zainteresowanych, Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur/faktury wystawionej przez Zbywcę dokumentujących/-cej Aport poszczególnych Składników, w części w której dostawa ta będzie opodatkowana podatkiem VAT, na zasadach ogólnych wynikających z art. 86 i 88 ustawy o VAT.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Jeżeli, zatem, dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy ich nabyciu.

Art. 88 ustawy o VAT przewiduje przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Na dzień dokonania Transakcji Nabywca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i będzie wykorzystywał Przedmiot Aportu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zdaniem Zainteresowanych nie wystąpią również wyjątki w zakresie prawa do odliczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

W świetle powyższego zdaniem Zainteresowanych po dokonaniu Transakcji i otrzymaniu od Zbywcy prawidłowo wystawionej faktury VAT potwierdzającej dokonanie Aportu, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu Składników Majątku (z tytułu Transakcji) na zasadach ogólnych (gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 86 ust. 1 ustawy, stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany w fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku.

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jak wynika z interpretacji 1061-IPTPP2.4512.370.2016.1.KT, czynność aportu składników majątku nie będzie stanowiła dostawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorstwa i nie będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 6 ustawy, a zatem poszczególne składniki Przedmiotu Aportu będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych wynikających z art. 5 ustawy.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będą spełniony, ponieważ jak wynika z okoliczności sprawy Nabywca na dzień dokonania aportu będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarów i usług, a ponadto będzie wykorzystywał Przedmiot Aportu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony z faktur/faktury wystawionych przez Zbywcę, dokumentujących Aport poszczególnych Składników Majątku. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Wobec powyższego, oceniając stanowisko w zakresie pytania nr 3 wniosku ORD-IN należało uznać je za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanych. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego podanego przez Zainteresowanych. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Zbywcę. Natomiast wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie nieuznania czynności aportu składników majątku za dostawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa oraz braku możliwości zastosowania do ww. czynności art. 6 ustawy o VAT, a także opodatkowania poszczególnych składników Przedmiotu Aportu, został rozpatrzony odrębną interpretacją Nr 1061-IPTPP2.4512.370.2016.1.KT.

Na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego przysługuje prawo do wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego .., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi