Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową sieci wodociągowej. - Interpretacja - ITPP2/4512-433/15/PS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2015, sygn. ITPP2/4512-433/15/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową sieci wodociągowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2015 r. (data wpływu 20 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową sieci wodociągowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową sieci wodociągowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina od dnia 1 lipca 1996 r. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Realizuje inwestycję polegającą na budowie sieci wodociągowej w ciągu ulic: K., T., M. i P. w miejscowości B.. Nakłady inwestycyjne Gmina poniesie ze środków własnych, sfinansowanych częściowo pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ... . Po zakończeniu inwestycji sieć wodociągowa zostanie przekazana na mocy dzierżawy zakładowi budżetowemu - Zakładowi Gospodarki Komunalnej w B.. Tym samym Gmina będzie dokonywała sprzedaży opodatkowanej, dzierżawy majątku na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej. Z tytułu zawartej umowy dzierżawy otrzyma wynagrodzenie dokumentowane wystawianymi przez Gminę fakturami VAT. Wartość netto wynagrodzenia wraz z należnym podatkiem od towarów i usług z tytułu umowy dzierżawy z Zakładem Gospodarki Komunalnej będzie wykazywać w składanych deklaracjach VAT-7. Zakład Gospodarki Komunalnej jest zarejestrowany jako odrębny od Gminy czynny podatnik podatku od towarów i usług. Zakład budżetowy przy wykorzystywaniu dzierżawionej sieci wodociągowej będzie prowadził opodatkowaną działalność polegającą na dostarczeniu wody do nieruchomości w ciągu ww. ulic.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Gmina ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od budowy sieci wodociągowej, ponieważ będzie czerpać dochód w przyszłości z dzierżawy sieci wodociągowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 86 ust. i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towar i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, uprawnia go jako czynnego podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż wybudowana sieć wodociągowa zostanie wykorzystana do wykonywania czynności podatkowanych, co nastąpi w wyniku sprzedaży usług dzierżawy na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy