Ad.1 i 2Zgodnie z art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 ) przepisów ustawy nie stosuje się d... - Interpretacja - PP / 443 - 27 / 04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.11.2004, sygn. PP / 443 - 27 / 04, Urząd Skarbowy w Słupcy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad.1 i 2Zgodnie z art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 ) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału ) samodzielnie sporządzającego bilans. W myśl art.55 Kodeksu cywilnego Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności: 1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); 2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; 3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; 4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; 5) koncesje, licencje i zezwolenia; 6) patenty i inne prawa własności przemysłowej; 7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; 8) tajemnice przedsiębiorstwa;9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast z art.55 Kodeksu Cywilnego wynika, że strony mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące przedsiębiorstwo objąć przedmiotem czynności prawnej z tym, że swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa. A zatem zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.Wobec powyższego sprzedaż składników majątku tworzącego przedsiębiorstwo w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług zgodnie z ww. przepisem art.6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad.3Na podstawie art.14 ust.1 pkt 1 o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Nie dotyczy to jednak towarów w stosunku do których spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W przypadku rozwiązania spółki prawa cywilnego lub handlowego niemającej osobowości prawnej ustawa o VAT określiła czynności jakie obowiązany jest podjąć rozwiązywany podmiot. I tak w razie rozwiązania spółki, wspólnicy zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień rozwiązania spółki w ciągu 14 dni oraz powinni zawiadomić organ podatkowy o dokonanym spisie z natury o ustalonej wartości towarów i kwocie podatku należnego w terminie 7 dni od dnia zakończenia sporządzenia tego spisu. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług należny od towarów pozostałych po rozwiązanej spółce powstaje w dniu w którym powinien być sporządzony spis z natury nie później jednak niż 14 dnia licząc od dnia rozwiązania spółki.

W myśl art. 14 ust 7 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust.1 pkt 1, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku, przez okres 12 miesięcy, od dnia o którym mowa w ust. 6 pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Z powyższej regulacji prawnej wynika ,że opodatkowanie podatkiem VAT towarów pozostałych po rozwiązanej spółce prawa cywilnego lub handlowego niemającej osobowości prawnej, rodzi ten skutek, że dostawa tych towarów dokonywana przez byłych wspólników w stosunku do towarów objętych spisem z natury sporządzonym na dzień rozwiązania spółki zwolniona jest od podatku od towarów i usług przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego w następstwie rozwiązania spółki pod warunkiem rozliczenia podatku należnego z remanentu likwidacyjnego.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Urząd Skarbowy w Słupcy