Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PP/443/239/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.12.2004, sygn. PP/443/239/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 14.09.2004 r. (wpływ 16.09.04.) w sprawie interpretacji przepisów z zakresu podatku od towarów i usług, dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania przez gminę na rzecz kościoła gruntu niebędącego gruntem rolnym oraz przekazania zwycięzcom konkursu bonów towarowych - uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - dalej ustawa o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
4. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy).

Z pisma wynika, iż Gmina (...) zamierza dokonać przeniesienia praw własności nieruchomości gruntowej (nierolnej) w formie nieodpłatnej (darowizny) na rzecz kościoła w (...).

Zgodnie z oświadczeniem podatnika zawartym w piśmie podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od tej czynności.

Z uwagi na brzmienie cytowanych przepisów należy stwierdzić, iż skoro przekazanie przez Gminę przedmiotowego gruntu ma nastąpić pod tytułem darmym, a podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, zatem nie zostaną spełnione przesłanki zawarte w cyt. przepisie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego dokonana przez Gminę na rzecz Kościoła darowizna gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące przekazania bonów towarowych zwycięzcom konkursu organizowanego przez Gminę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, iż jest to czynność równoznaczna z przekazaniem towaru, przy czym towar odbierany jest bezpośrednio w placówce handlowej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego Urząd Miejski, będący organizatorem konkursu, dokonując zakupu towarów z przeznaczeniem na nagrody rzeczowe dla ich zwycięzców nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów w związku z treścią cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy. W związku z tym, przy przekazaniu nagród nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, ponieważ taka czynność nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu