prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup nagród i innych towarów i usług związanych z organizacją biegu ulicznego - Interpretacja - IBPP3/443-583/12/EJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2012, sygn. IBPP3/443-583/12/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup nagród i innych towarów i usług związanych z organizacją biegu ulicznego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2012r. (data wpływu 11 czerwca 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2012r. (data wpływu 11 lipca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki na zakup nagród,
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup materiałów i usług na potrzeby organizacji biegu ulicznego (innych niż zakupy nagród).

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup nagród oraz materiałów i usług na potrzeby organizacji biegu ulicznego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 lipca 2012r. (data wpływu 11 lipca 2012r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest jednostką budżetową utworzoną uchwałą Rady Miasta i działa na podstawie:

  • ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych,
  • Statutu zatwierdzonego Uchwałą Rady Miasta,
  • oraz z innych przepisów szczególnych.

Na podstawie Statutu do podstawowej działalności Wnioskodawcy należy:

1.Programowanie i realizacja usług w zakresie masowej kultury fizycznej, rekreacji, turystyki i sportu wypoczynkowego

2.Programowanie i wykonywanie usług hotelarsko-gastronomicznych

3.Prowadzenie promocji, reklamy i marketingu Ośrodka

Właściwa eksploatacja, konserwacja i rozbudowa bazy Ośrodka Pełnienie funkcji inwestora bezpośredniego przy realizacji inwestycji w zakresie budowy, remontów i rozbudowy dalszych obiektów i urządzeń sportowych

4.Prowadzenie innej działalności celem pozyskania środków finansowych.

Gospodarka finansowa Wnioskodawcy prowadzona jest na podstawie art. 11 ustawy o finansach publicznych. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swojej działalności prowadzi odpłatną sprzedaż towarów i usług oraz świadczy nieodpłatnie usługi na rzecz Stowarzyszeń i Klubów Sportowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych, które zwolnione są z opłat za korzystanie z obiektów sportowych Uchwałą Rady Miejskiej.

Wnioskodawca będzie współorganizatorem Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego, w związku z tym ponoszone będą wydatki na organizację imprezy oraz nagrody rzeczowe dla zawodników. Podczas biegu Wnioskodawca świadczył będzie usługi reklamowe dla innych podmiotów. Za świadczone usługi reklamowe podczas biegu Wnioskodawca wystawi faktury dla reklamowanych kontrahentów. Usługa reklamy będzie świadczona dla zainteresowanych podmiotów jeżeli takie wystąpią.

W piśmie z dnia 5 lipca 2012r. Wnioskodawca wskazał, że z tytułu organizacji Biegu nie pobierał opłat startowych i z tego tytułu nie uzyskał dochodu, zatem wydatki poniesione na zakup nagród związane będą z wykonywaniem czynności niepodlegających VAT. Organizowanie Biegu ma związek z prowadzeniem działalności Wnioskodawcy niepodlegającej podatkowi VAT.

Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować podatek VAT naliczony z tytułu zakupu nagród i innych wydatków na organizację Biegu do tej działalności. W związku z organizacją Biegu Wnioskodawca uzyskał dochód z tytułu świadczenia usługi reklamy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup nagród oraz materiałów i usług na potrzeby organizacji biegu...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup nagród oraz materiałów i usług na potrzeby organizacji biegu.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Programowanie i realizacja usług w zakresie masowej kultury fizycznej, rekreacji, turystyki i sportu wypoczynkowego jest zadaniem statutowym Ośrodka.

Biorąc powyższe pod uwagę, organizacja imprez sportowych jest jednym z zadań statutowych jednostki i jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa MOSiR.

Celem organizacji biegu jest realizacja zadań statutowych jednostki a nie sprzedaż usług reklamowych czy innych. W tej sytuacji nieodpłatne świadczenie przedmiotowych usług nie może być uznane za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup nagród,
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupu materiałów i usług na potrzeby organizacji biegu ulicznego (innych niż zakupy nagród).

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi przepisami odliczenie podatku VAT przysługuje co do zasady w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych.

Wskazane prawo wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Odliczeniu może podlegać tylko ten podatek naliczony (ta jego część), który związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Ustawa stanowi, że podatek winien być wyodrębniony w przypadku, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności dające prawo do odliczenia, jak i czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Obowiązek wyodrębnienia kwot podatku przypisywanych do poszczególnych rodzajów czynności (opodatkowane, zwolnione, niepodlegające opodatkowaniu), ma charakter bezwzględny. Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane tylko w części do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w części w jakiej nabyte towary i usługi są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zawiera art. 5 ust. 1 ustawy o VAT (są nimi m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju).

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, co do zasady nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Wnioskodawca będzie współorganizatorem Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego i w związku z tym ponosił będzie wydatki na organizację imprezy oraz nagrody rzeczowe dla zawodników.

Wnioskodawca wskazał, że z tytułu organizacji Biegu nie pobierał opłat startowych i z tego tytułu nie uzyskał dochodu, zatem wydatki poniesione na zakup nagród związane będą z wykonywaniem czynności niepodlegających VAT. Organizowanie Biegu ma związek z prowadzeniem działalności Wnioskodawcy niepodlegającej podatkowi VAT. Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować podatek VAT naliczony z tytułu zakupu nagród i innych wydatków na organizację Biegu do tej działalności.

Podczas biegu Wnioskodawca będzie świadczył usługi reklamowe dla innych podatników. Za świadczone usługi reklamowe podczas biegu Wnioskodawca wystawi faktury dla reklamowanych kontrahentów. W związku z organizacją Biegu Wnioskodawca uzyska dochód z tytułu świadczenia usługi reklamy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach organizacji Biegu Ulicznego wydatki, będą związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu oraz czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Wydatki na zakup nagród, jak wskazał Wnioskodawca, będą związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy zatem uznać, iż Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesione wydatki na zakup nagród, bowiem nie zostanie w omawianym przypadku spełniona podstawowa przesłanka pozytywna jaką jest związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast odrębnego rozpatrzenia wymaga kwestia możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy materiałów i usług (innych niż nagrody) związanych organizacją biegu ulicznego.

Trzeba zauważyć, że podczas biegu będą świadczone usługi reklamowe dla innych podmiotów, a Wnioskodawca w związku z organizacją biegu uzyska dochód z tytułu świadczenia usług reklamy.

Świadczenie usług reklamowych, niewątpliwie stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług. Zatem materiały i usługi (inne niż nagrody) zakupione na potrzeby organizacji biegu będą związane z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W kontekście powołanego na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT należy zauważyć, iż nie można odmówić podatnikowi wykonującemu czynności opodatkowane podatkiem VAT, prawa do odliczenia podatku VAT. Zaznaczenia również wymaga, iż prawo do odliczenia może być częściowe, bowiem przysługuje w tej części w jakiej zakupione towary i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Jeżeli zatem działalność Wnioskodawcy związana jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych tylko w części, to, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w tej części i prawa tego podatnikowi nie można odmówić.

W konsekwencji z uwagi na spełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy stosownie do zapisów art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakupy materiałów i usług (innych niż nagrody) nabytych na potrzeby organizacji biegu.

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki na zakup nagród,
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup materiałów i usług na potrzeby organizacji biegu ulicznego (innych niż zakupy nagród).

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Tut. organ zauważa, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga czy wydatki poniesione na zakup nagród związane będą z wykonywaniem czynności niepodlegających VAT, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego i nie było przedmiotem oceny.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślić wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach