Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu... - Interpretacja - IV/443/71/03/I

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.11.2003, sygn. IV/443/71/03/I, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w odpowiedzi na pismo z dnia 22.10.2003r. (data wpływu 24.10.2003r.) w przedmiocie wystawiania faktur VAT informuje , iż zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy świadczący usługi, w tym w zakresie handlu i gastronomii, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Zatem tylko pozostali podatnicy (nie świadczący usług) np. producenci, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności mają obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, tak jak innym nabywcom. W świetle powyższego Strona świadcząc jedynie usługi nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT i tym samym faktur korygujących na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
W kwestii dokumentowania rozliczeń dot. kosztów związanych z eksploatacją budynku ponoszonych przez wspólnotę mieszkaniową np. za wymianę uszkodzonego podzielnika c.o. tut. organ podatkowy informuje, iż obciążanie przez Wspólnotę poszczególnych członków Wspólnoty za wszelkie wydatki związane z eksploatacją budynku stanowi tylko źródło finansowania ponoszonych przez wspólnotę kosztów dot. zakupywanych przez wspólnotę towarów i usług, z których korzysta wspólnota /wszyscy właściciele lokali w rozumieniu art. 6 cyt. ustawy o własności lokali i czynności te nie stanowią sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 2 cyt. ustawy o VAT, w związku z czym nie powinny być dokumentowane fakturami VAT lecz np. notą obciążeniową lub zwykłym rachunkiem.
Natomiast jeżeli ww. koszty nie stanowią składnika czynszu najmu (umowa najmu przewiduje dodatkowe obciążanie lokatorów kosztami różnych napraw) i Strona będzie obciążać tymi kosztami lokatorów, którzy nie są członkami wspólnoty, czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg odpowiedniej stawki podatku VAT i tylko w przypadku lokatora prowadzącego działalność gospodarczą winna być udokumentowana fakturą VAT. Natomiast w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wystarczy nota księgowa, gdyż tylko na żądanie tych osób Strona jest obowiązana do wystawienia faktury VAT z powyższego tytułu.
Ponadto należy zauważyć, iż uiszczenie wydatków związanych np. z wymianą podzielnika ciepła jest kosztem utrzymania środka trwałego tj. wynajmowanego lokalu /bezpośrednio związanym z tym środkiem/ powstałym niezależnie od usługobiorcy /lokatora/ i może stanowić jedynie pozycję rachunku kosztów zmierzających do ustalenia wielkości czynszu. W tej sytuacji, aczkolwiek nie ma podstaw do obciążania w/w kosztami najemców, to jeżeli są one jednak przenoszone na najemcę, stanowią jedną z pozycji kalkulacyjnych czynszu ustalonego przez wynajmującego - podlegają zwolnieniu od podatku bądź opodatkowaniu wg stawki 22% w zależności od tego czy dotyczą usługi najmu lokalu na cele mieszkaniowe czy tez lokalu na cele użytkowe. Zgodnie bowiem z treścią art. 7 ust. 1 pkt 2 zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o VAT, zaś pod poz. 10 tego załącznika zostały wymienione PKWiU ex 70.20.11 - usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.
Reasumując powyższe treść art. 32 ust. 2 cyt. ustawy o VAT zwalnia Stronę z obowiązku wystawiania faktur VAT z tyt. obciążania w/w kosztami najemców w przypadku, gdy są oni osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, i gdy tego nie żądają, przy czym czynność ta zdaniem tut. organu podatkowego, na wartość wynikającą z otrzymanego od Wspólnoty Mieszkaniowej rachunku, /jako składnik czynszu najmu/ będzie zwolniona od podatku w części dot. najemców lokali mieszkalnych wynajmowanych na cele mieszkaniowe /art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT/ lub opodatkowana stawką 22% w części dot. najemców lokali użytkowych (art. 18 ust. 1 ustawy o VAT) .
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze