dot. zapytania Spółdzielni z dnia 30.12.2002 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności Spółdzielni. - Interpretacja - PP-1/005/2/64/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.05.2003, sygn. PP-1/005/2/64/03, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

dot. zapytania Spółdzielni z dnia 30.12.2002 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności Spółdzielni.

Izba Skarbowa w Krakowie działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

I. Zgodnie z postanowieniami art. 1 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) w zakresie nieuregulowanym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.).

W myśl postanowień art. 1 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze - spółdzielnia mieszkaniowa jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób - członków, które to zrzeszenie działa w interesie swoich członków. W przypadku spółdzielni mieszkaniowej jej głównym celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych członków - art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 - 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Realizując w/wymieniony cel spółdzielnia mieszkaniowa m.in. ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub mienie jej członków nabyte na podstawie ustawy - art. 1 ust. 3 powoł. ustawy. Zarząd, o którym mowa, spółdzielnia sprawuje przy pomocy swoich organów, wybieranych spośród członków spółdzielni, przez tych członków lub ich przedstawicieli - zgodnie z postanowieniami działu IV ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Jedną z czynności wykonywanych w ramach zarządu mieniem, o którym mowa powyżej, jest pobieranie od członków spółdzielni opłat, uiszczanie których jest ich obowiązkiem - zgodnie z art. 4 ust. 1 - 3 oraz 5 powoł. ustawy. Opłaty te mają na celu pokrycie wydatków spółdzielni związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na zajmowane przez nich lokale, związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz pokrycie zobowiązań spółdzielni z innych tytułów, jak również pokrycie wydatków spółdzielni związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Opłaty te zwykle określone są jako "opłaty eksploatacyjne".

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są m.in. usługi świadczone odpłatnie bądź bez pobrania należności - zgodnie z art. 2 w związku z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), a podstawę opodatkowania ustala się w oparciu o kwoty należne za usługi.

Sprawowanie przez spółdzielnię mieszkaniową zarządu mieniem spółdzielni lub mieniem jej członków nabytym na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na podstawie art. 1 ust. 3 tej ustawy nie jest usługą zarządzania nieruchomościami w rozumieniu klasyfikacji statystycznych oraz powołanej ustawy, jako czynność o charakterze wewnętrznych działań mających miejsce w obrębie tego samego podmiotu - spółdzielni mieszkaniowej. Tym samym pobieranie przez spółdzielnię opłat eksploatacyjnych, o których mowa w art. 4 ust. 1 - 3 oraz 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie jest wyrazem świadczenia przez spółdzielnię jakichkolwiek usług na rzecz członków spółdzielni. Powyższe działania spółdzielni mieszkaniowej nie są zatem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a kwoty tych opłat nie kreują obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania przedmiotowym podatkiem.

II. Natomiast:

? kwoty należności pobieranych przez spółdzielnię mieszkaniową, w tym na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, od osób nie będących jej członkami - z tytułu wynajmowania lub sprzedaży stanowiących mienie spółdzielni lokali, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 5 powoł. ustawy,

? kwoty pobierane tytułem świadczenia usług zarządzania nieruchomościami niestanowiącymi mienia spółdzielni lub mienia jej członków, na podstawie umów zawartych z właścicielami tych nieruchomości zgodnie z art. 1 ust. 5 powoł. ustawy oraz

? kwoty należności z tytułu prowadzenia innej działalności gospodarczej na podstawie art. 1 ust. 6 powoł. ustawy

- są kwotami należnymi za czynności spółdzielni podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Niniejsze wyjaśnienie stanowi sprostowanie informacji Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z dnia 16.01.2003 r. nr PP-3/443/2/03/BE.

Izba Skarbowa w Krakowie