Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w zwiazku realizacja projektu - Interpretacja - IBPP3/4512-256/15/AS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2015, sygn. IBPP3/4512-256/15/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w zwiazku realizacja projektu

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz ? 2 i ? 5 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 marca 2015 r. (data wplywu 26 marca 2015 r.), uzupelnionym pismem z 14 maja 2015 r. (data wplywu 19 maja 2015 r.) oraz pismem z 10 czerwca 2015 r. (data wplywu 18 czerwca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie mozliwosci odliczenia podatku VAT od sprzetu i nagrod zakupionych w ramach projektu pn. ???? jest nieprawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2015 r. wplynal ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie mozliwosci odliczenia podatku VAT od sprzetu i nagrod zakupionych w ramach projektu pn. ???. Ww. wniosek zostal uzupelniony pismem z 14 maja 2015 r. (data wplywu 19 maja 2015 r.), bedacym odpowiedzia na wezwanie Organu z 5 maja 2015 r. znak: IBPP3/4512-256/15/AS oraz pismem z 10 czerwca 2015 r. (data wplywu 18 czerwca 2015 r.), bedacym odpowiedzia na wezwanie Organu z 1 czerwca 2015 r. znak: IBPP3/443-256/15/AS.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono nastepujacy stan faktyczny:

Wnioskodawca jest stowarzyszeniem non-profit, czyli organizacja, ktora w swojej dzialalnosci nie kieruje sie osiaganiem zysku, lecz swoja dzialalnosc skupia na osiaganiu dobra publicznego. Wnioskodawca posiada budynek, od ktorego oplaca wieczyste uzytkowanie gruntu. Prowadzi dzialalnosc gospodarcza polegajaca na wynajmie pomieszczen opodatkowanych VAT 23%, jak rowniez wynajmie mieszkan (czyli sprzedazy zwolnionej z podatku VAT). Ponadto Wnioskodawca prowadzi szereg nieodplatnych zajec sportowych dla dzieci, mlodziezy i doroslych (wynikajacych ze statutu), m.in. w badmintonie, tenisie stolowym, gimnastyce dla osob starszych, biegi uliczne itp. Wnioskodawca zlozyl wniosek ??? za posrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Dzialania T. do Urzedu Marszalkowskiego Wojewodztwa w ramach dzialania 413 wdrazanie lokalnych strategii rozwoju objetego PROW na lata 2007-2013. W ramach powyzszego dzialania zostaly przeprowadzone dwa biegi memorialowe, jak rowniez prowadzone byly w okresie od kwietnia do listopada (z wakacyjna przerwa) treningi dla dzieci i mlodziezy (nieodplatnie). W ramach projektu zakupiono sprzet sportowy, taki jak: pilki lekarskie, pacholki, skakanki, stoper, krokomierz, woreczki gimnastyczne, plotki, wykorzystywane w zajeciach. Zakupiono rowniez nagrody, takie jak: puchary, dyplomy, pilki nozne. Calkowity koszt realizowanego zadania to: 11980,10 zl, natomiast wnioskowana kwota pomocy to: 9584,08 zl. Wszystkie faktury zostaly przedlozone do refundacji, jednakze do zwrotu nie moze przekroczyc 80% kosztow kwalifikowalnych.

W pismie z 14 maja 2015 r. uzupelniono wniosek o nastepujace informacje:

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i sklada deklaracje VAT-7. Projekt realizowany byt w okresie od 2 kwietnia 2014 do 31 grudnia 2014. Towary zakupione do realizacji projektu byly udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawce. Docelowo zakupione towary do realizacji wspomnianego we wniosku projektu wykorzystane zostaly w czynnosciach niepodlegajacych VAT. W ramach realizowanego projektu Wnioskodawca nie generuje przychodow. Jednakze powyzsze towary moga rowniez byc skladnikiem rownoczesnie czynnosci opodatkowanych i nieopodatkowanych VAT, bowiem Wnioskodawca posiada wlasna sale gimnastyczna, ktora wynajmuje. Moze byc ona rowniez wynajmowana wraz z posiadanym przez Wnioskodawce sprzetem sportowym, typu zakupione wczesniej: pilki lekarskie, pacholki, skakanki, woreczki gimnastyczne, plotki itp. Realizowane w ramach projektu biegi memorialowe dla uczestnikow byly nieodplatne.

W pismie z 10 czerwca 2015 r. Wnioskodawca ostatecznie doprecyzowal opis stanu faktycznego wskazujac, ze:

W przypadku, gdyby Wnioskodawca nie realizowal projektu pn. ???, nie dokonaloby zakupu wskazanych we wniosku nagrod i sprzetu (takiego jak: pilki lekarskie, pacholki, skakanki, stoper, krokomierz, woreczki gimnastyczne, plotki). Niniejszy sprzet nie jest wykorzystywany w dzialalnosci Wnioskodawcy i nie moze byc przedmiotem najmu wraz z najmem sali gimnastycznej.

Wnioskodawca przystapil do realizacji projektu z zamiarem wykorzystania zakupionego sprzetu do czynnosci niepodlegajacych podatkowi VAT.

Zakupione w ramach projektu nagrody zostaly w calosci rozdane uczestnikom nieodplatnych zawodow sportowych, zorganizowanych w ramach projektu, a tym samym wykorzystane zostaly wylacznie do czynnosci niepodlegajacych VAT.

We wniosku o dofinansowanie do Urzedu Marszalkowskiego wskazane bylo, ze sprzet oraz nagrody wykorzystane beda tylko do nieodplatnych zajec oraz zawodow zwiazanych z projektem, a tym samym do czynnosci niepodlegajacych VAT.

Klienci wyjmujacy sale gimnastyczna Wnioskodawcy nie beda mogli korzystac z zakupionego sprzetu, gdyz byl on zakupiony w ramach i na cele scisle zwiazane z projektem.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytanie:

Czy Wnioskodawca mial mozliwosc odliczenia podatku VAT w miesiecznych deklaracjach VAT-7 od zakupionego w ramach projektu wymienionego sprzetu i nagrod...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko sformulowane w pismie z 14 maja 2015 r.), mozna odliczac podatek VAT od zakupionych w ramach wspomnianego projektu sprzetu sportowego i nagrod. Bowiem, Ognisko posiada wlasna sale gimnastyczna, z wynajmu ktorej otrzymuje przychody opodatkowane 23% podatkiem VAT. Zakupiony docelowo do projektu sprzet sportowy moze byc rowniez wykorzystany poza projektem.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidlowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarow i uslug (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z pozn. zm.) ? zwanej dalej ustawa ? w zakresie, w jakim towary i uslugi sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych, podatnikowi, o ktorym mowa w art. 15, przysluguje prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, z zastrzezeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy, kwote podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikajacych z faktur otrzymanych przez podatnika z tytulu nabycia towarow i uslug.

Z tresci cytowanych wyzej przepisow wynika, ze prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego przysluguje wowczas, gdy zostana spelnione okreslone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarow i uslug oraz gdy towary i uslugi, z ktorych nabyciem podatek zostal naliczony, sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych.

Warunkiem umozliwiajacym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezposredni lub posredni zwiazek zakupow z wykonanymi czynnosciami opodatkowanymi. Przedstawiona wyzej zasada wyklucza mozliwosc dokonania odliczenia podatku naliczonego zwiazanego z towarami i uslugami, ktore nie sa wykorzystywane do czynnosci opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynnosci zwolnionych od podatku oraz niepodlegajacych temu podatkowi.

Jak wskazano powyzej najistotniejszym warunkiem umozliwiajacym czynnemu podatnikowi podatku VAT realizacje prawa do odliczenia jest zwiazek dokonanych zakupow z wykonywaniem czynnosci opodatkowanych podatkiem VAT. Jednoczesnie oceny czy zwiazek ten istnieje lub bedzie istnial w przyszlosci nalezy dokonac w momencie realizowania zakupow zgodnie z zasada niezwlocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraza sie tym, ze podatnik, aby skorzystac z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekac az nabyty towar lub usluga zostana odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby dzialalnosci opodatkowanej.

W przepisach art. 88 ustawy zawarty zostal katalog przypadkow, w ktorych wylaczone jest prawo do odliczenia.

W mysl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami sa osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowosci prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujace samodzielnie dzialalnosc gospodarcza, o ktorej mowa w ust. 2, bez wzgledu na cel lub rezultat takiej dzialalnosci.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, dzialalnosc gospodarcza obejmuje wszelka dzialalnosc producentow, handlowcow lub uslugodawcow, w tym podmiotow pozyskujacych zasoby naturalne oraz rolnikow, a takze dzialalnosc osob wykonujacych wolne zawody. Dzialalnosc gospodarcza obejmuje w szczegolnosci czynnosci polegajace na wykorzystywaniu towarow lub wartosci niematerialnych i prawnych w sposob ciagly dla celow zarobkowych.

Rozpatrujac prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o podatek naliczony, nalezy miec na uwadze, ze system odliczenia ma na celu calkowite uwolnienie przedsiebiorcy od ciezaru VAT zaplaconego lub podlegajacego zaplacie w ramach prowadzonej przez niego dzialalnosci gospodarczej. Natomiast nie daje uprawnienia do odliczenia w przypadku czynnosci bedacych poza zakresem dzialalnosci gospodarczej. Oznacza to, ze podatnik nie moze domagac sie prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie placac podatku naleznego.

Podstawowym warunkiem, ktorego spelnienie nalezy analizowac w aspekcie prawa do odliczenia podatku od towarow i uslug jest zwiazek dokonywanych nabyc towarow i uslug ze sprzedaza uprawniajaca do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedaza generujaca podatek nalezny.

Analiza przedmiotowej sprawy wskazuje, ze zwiazek taki nie wystepuje. Z tresci ostatecznie przedstawionego opisu stanu faktycznego jednoznacznie wynika, ze Wnioskodawca przystapil do realizacji projektu z zamiarem wykorzystania zakupionego sprzetu do czynnosci niepodlegajacych podatkowi VAT. Zakupione w ramach projektu nagrody zostaly w calosci rozdane uczestnikom nieodplatnych zawodow sportowych, zorganizowanych w ramach projektu, a tym samym wykorzystane zostaly wylacznie do czynnosci niepodlegajacych VAT. We wniosku o dofinansowanie do Urzedu Marszalkowskiego wskazane bylo, ze sprzet oraz nagrody wykorzystane beda tylko do nieodplatnych zajec oraz zawodow zwiazanych z projektem, a tym samym do czynnosci niepodlegajacych VAT. Klienci wyjmujacy sale gimnastyczna Wnioskodawcy nie beda mogli korzystac z zakupionego sprzetu, gdyz byl on zakupiony w ramach i na cele scisle zwiazane z projektem.

Podkreslic nalezy, ze ustawa o podatku od towarow i uslug ustanawia zasade tzw. niezwlocznego odliczenia podatku naliczonego. Oznacza to, ze decydujace znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia bedzie mial zamierzony (deklarowany) zwiazek podatku naliczonego z czynnosciami opodatkowanymi. Jesli podatnik zamierza przeznaczyc dane towary lub uslugi na cele dzialalnosci opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarow i uslug (chocby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary badz uslugi nie zostaly jeszcze spozytkowane na cele dzialalnosci opodatkowanej). Jezeli natomiast nie ma zamiaru przeznaczyc dokonanych zakupow do czynnosci opodatkowanych, to prawo do odliczenia w momencie nabycia mu nie przysluguje. Istotna jest intencja nabycia. W kazdym wiec przypadku nalezy dokonac oceny, czy intencja okreslonej czynnosci, z ktora lacza sie skutki podatkowoprawne bylo wykonywanie czynnosci opodatkowanych. Z ogolnie przyjetej definicji ?zamiaru? wynika, ze jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegos. Istota zamiaru sa intencje jakie przyswiecaja dokonywanym czynnosciom, jak i cel, ktory dana osoba ma osiagnac dokonujac tych czynnosci.

Tym samym podatnik dokonujac zakupu towarow czy uslug dokonuje ich natychmiastowej alokacji do czynnosci dajacych prawo do doliczenia lub niedajacych takiego prawa. Decyzja taka musi byc podjeta od razu.

Odnoszac przedstawiony stan prawny do opisanego stanu faktycznego nalezy stwierdzic, ze w rozpatrywanej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstepie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, poniewaz jak juz wskazano wyzej, obnizenie podatku naleznego o podatek naliczony moze nastapic jedynie na scisle okreslonych przez ustawodawce zasadach, a jedna z podstawowych przeslanek pozytywnych jest niewatpliwy i bezsporny zwiazek zakupow z wykonanymi czynnosciami opodatkowanymi.

Doprecyzowany ostatecznie przez Wnioskodawce opis stanu faktycznego wskazuje, ze zakupione w ramach realizacji projektu towary zostaly przez Wnioskodawce zakupione z zamiarem wykorzystania do czynnosci niepodlegajacych VAT i nie bede przez Wnioskodawce wykorzystywane do dzialalnosci gospodarczej.

Biorac pod uwage obowiazujace przepisy ustawy o VAT nalezy zatem uznac, ze Wnioskodawcy nie przysluguje prawo do odliczenia podatku w zwiazku z realizacja ww. projektu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, jest nieprawidlowe.

Interpretacja dotyczy zaistnialego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Krakow, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Bialej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biala.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach