informuję, że zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek poda... - Interpretacja - P1/443/92/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.07.2004, sygn. P1/443/92/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

informuję, że zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w stosunku do usług stałej obsługi biurowej powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W piśmie skierowanym do tut. Organu podatnik wskazuje, iż jego zdaniem w przypadku świadczenia powyższych usług naliczenie podatku należnego oraz rozliczenie go w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystawiono fakturę VAT (a termin płatności określono w miesiącu następującym po miesiącu wystawienia faktury i w tym też miesiącu nastąpiła zapłata) nie jest błędem i nie powinno skutkować sankcjami określonymi przepisami prawa podatkowego. Ustawodawca owszem z dniem 1 maja 2004 roku odstąpił od ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 109 ust. 4-6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług między innymi w przypadku, kiedy podatek należny z tytułu świadczenia usługi został ujęty w poprzednim okresie rozliczeniowym (art. 109 ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT).

Należy jednak pamiętać, że wykazanie pomimo braku obowiązku podatkowego podatku należnego może spowodować w danym miesiącu zawyżenie kwoty zobowiązania lub zaniżenia różnicy podatku naliczonego nad należnym, natomiast w miesiącu, w którym zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek ten powstanie, może wystąpić bądź zaniżenie zobowiązania podatkowego bądź zawyżenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Konsekwencją powyższego będzie powstanie zaległości podatkowej, od której naliczane są odsetki za zwłokę. Ponadto sytuacja taka spowodować może zastosowanie sankcji określonych w ustawie z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karno skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930 z późn. zm.) z tytułu wadliwości prowadzonej przez podatnika ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

W związku z tym podatnik winien wykazywać podatek należny w miesiącu, w którym zgodnie z obowiązującymi przepisami powstaje obowiązek podatkowy.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie