W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w art. 7 ust. 5 przez dostawę towarów o których mowa w art. 5 ... - Interpretacja - PP 443/1080/110i/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.08.2004, sygn. PP 443/1080/110i/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w art. 7 ust. 5 przez dostawę towarów o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracownika, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia:
    2. wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny.

Nie uznaje się w myśl art. 7 ust. 3 ustawy za dostawę towarów - przekazania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Przekazywanie przez podatnika prezentów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie może być inaczej rozpatrywane niż działania związane z reklamą i reprezentacją. Zgodnie jednak z cytowanym przepisem, przekazanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie jest traktowane jako dostawa towarów.
Pod pojęciem prezentów o małej wartości należy rozumieć przekazanie (wręczenie) przez podatnika jednej osobie towarów o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 zł. Łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może przekroczyć co do zasady 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym - art. 7 ust. 4 ustawy.
Przez próbkę rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych(wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działa nie mające charakter handlowy.
Jeżeli zatem w roku podatkowym podatnik jednej i tej samej osobie, będącej uczestnikiem Targów lub Kongresów Kosmetyki Profesjonalnej czy też w miejscu sprzedaży bieżącej kosmetyków, przekaże prezenty, których wartość w roku podatkowym nie przekroczy 50 zł i łączna wartość wszystkich rozdanych prezentów, uczestnikom Targów lub Kongresów Kosmetyki Profesjonalnej czy też w miejscu sprzedaży bieżącej kosmetyków, w roku podatkowym nie przekroczy 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym, to przekazanie takich prezentów i próbek nie będzie traktowane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przekazanie natomiast towarów nie będących prezentami o małej wartości na cele "reprezentacji lub reklamy" w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto