W przedmiotowym zapytaniu przedstawił Pan stan faktyczny i swoje stanowisko w sprawie:W dniu 29 kwietnia 2004 r. przystąpił Pan do przetargu na zakup... - Interpretacja - US.46.PP.443/30/04/JJ

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.09.2004, sygn. US.46.PP.443/30/04/JJ, Urząd Skarbowy w Żyrardowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym zapytaniu przedstawił Pan stan faktyczny i swoje stanowisko w sprawie:W dniu 29 kwietnia 2004 r. przystąpił Pan do przetargu na zakup działki budowlanej oraz udziału w drodze, który Pan wygrał. W protokóle przetargu zawarta została cena działki wraz z podatkiem VAT, który jak Pana poinformowano, z uwagi na akt notarialny po 1 maja 2004 r., ma już Pana obowiązywać. Kwota zakupu została wpłacona w dniu przetargu, tj. 29 kwietnia 2004 r. Akt notarialny został spisany 15 lipca 2004 r., w tym samym dniu otrzymał Pan fakturę wystawioną przez sprzedawcę 12 lipca 2004 r. Pana zdaniem w wyniku błędnej interpretacji przepisu prawa przez sprzedawcę, został naliczony niesłusznie podatek VAT. Uważa Pan, że dokonując pełnej wpłaty ceny zakupu działki w czasie, gdy nie obowiązywał jeszcze podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych, brak było podstaw do naliczenia przez sprzedawcę podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. 19 pkt 11 ustawy o podatku od towarow i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub usługi otrzymano część należności, a w szczególności przedpłatę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem zdaniem Pana od wpłaconej 29 kwietnia całej kwoty, powstał obowiązek podatkowy w czasie obowiązywania starej ustawy, gdy sprzedaż działek budowlanych nie podlegała jeszcze podatkowi VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, organ podatkowy informuje, że w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług:

  • art. 2 ust. 6 zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie enrgii, budynki i budowle lub ich części (...) a także grunty,
  • art. 5 ust. 1 pkt 1 na podstawie którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • art. 7 ust. 1 zgodnie z którym przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel(...).

Zatem od 1 maja 2004 r. dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdził:
Wygranie w dniu 29 kwietnia 2004 r. przetargu i dokonanie wpłaty całości należności oraz zawarcie w dniu 26 maja 2004 r. warunkowej umowy sprzedaży działki budowlanej nie można uznać zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego za prawnie skuteczną.
Z § 2 warunkowej umowy sprzedaży wynika, że sprzedaży dokonano pod warunkiem, że Burmistrz Miasta Ożarowa nie skorzysta z prawa pierwokupu.
Zgodnie z art. 597 Kodeksu cywilnego "Rzecz której dotyczy prawo pierwokupu może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona".
Zatem sprzedaż działki ma miejsce w dniu gdy Burmistrz Miasta Ożarowa nie skorzystał z prawa pierwokupu, o czym napisano w § 1 umowy przeniesienia własności z dnia 15 lipca 2004 r.

W związku z powyższym sprzedaż działki budowlanej nastąpiła 15 lipca 2004 r., tj. już po wejściu w życie 1 maja 2004 r. nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Stąd została udokumentowana fakturą VAT z 12 lipca 2004 r., w której wykazano podatek VAT. Sprzedawca działki w dniu 29 kwietnia 2004 r. nie miał obowiązku wystawienia faktury za przyjętą należność, gdyż sprzedaż gruntu nie podlegała opodatkowaniu do 30 kwietnia 2004 r. Faktyczna dostawa działki miała miejsce już w momencie obowiązywania nowych przepisów, brak przepisów przejściowych w tym zakresie nałożył na sprzedawcę obowiązek wystawienia faktury z naliczoną kwotą podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Żyrardowie