W przypadku jednostek budżetowych powołanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1... - Interpretacja - IS-Pł-WV-443/139/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.07.2004, sygn. IS-Pł-WV-443/139/04, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przypadku jednostek budżetowych powołanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.), będących urzędami obsługującymi organy władzy publicznej, ma zastosowanie przepis art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W art. 15 ust. 6 w/w ustawy postanowiono że, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Wyłączenie ze statusu podatnika nie ma zastosowania, gdy organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ wykonuje jakiekolwiek czynności, w tym objęte na podstawie przepisów prawa jego urzędowymi kompetencjami, na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Tym samym organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy na gruncie podatku VAT mogą występować w podwójnym charakterze: podmiotów nie będących podatnikami VAT, gdy realizują zadania o charakterze publicznoprawnym nałożone na nie przepisami prawa, oraz podatników VAT, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku, gdy organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ jest podatnikiem podatku VAT, realizowane przez niego dostawy towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem lub są od niego zwolnione na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 1 w/w załącznika zapisano symbol PKWiU ex 55.23.15 - usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich i te usługi podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Natomiast w załączniku 3 do ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod poz. 139 wymieniono PKWiU ex 55.2 - usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich.

Pod poz. 11 w/w załącznika zapisano symbol PKWiU ex 92 - Usługi związane z kulturą (...), usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem między innymi wstępu na imprezy sportowe, usług związanych z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61). Przy czym w przypadku usług związanych ze sportem, powyższe zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Należy jednak podkreślić, iż do prawidłowego określenia wysokości podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy. Zatem konieczną i niezbędną czynnością dla określenia zakresu obowiązku podatkowego i wysokości podatku od towarów i usług, jest identyfikacja sprzedanych towarów i świadczonych usług na podstawie PKWiU. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem uprawnionym do wydawania opinii klasyfikacyjnej, dlatego też w tym celu należy się zwrócić do właściwego organu statystycznego, który na podstawie przedstawionej dokumentacji ustali właściwe PKWiU dla wykonywanej usługi.

Reasumując, w przypadku gdy jednostka budżetowa "Zielona Szkoła" jest podatnikiem podatku VAT zgodnie z przytoczonymi wcześniej przepisami to działalność jej będzie podlegała zwolnieniu pod warunkiem zakwalifikowania jej przez właściwy organ statystyczny wg PKWiU 55.23.15 i będzie to zakwaterowanie w bursach, internatach lub domach studenckich oraz do grupy 92 jako usługi związane ze sportem i rekreacją, pod warunkiem że usługi te będą świadczone przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Informacja powyższa została udzielona wg stanu prawnego obowiązującego do dnia 24.06.2004 r. (pismo Strony z dnia 2.06.2004 r.). Dyrektor Izby Skarbowej informuje, że z dniem 25.06.2004 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541).

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku