Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-710/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.07.2004, sygn. PI/005-710/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym na rzecz kontrahentów krajowych i z terytorium państw trzecich usługi w zakresie przewozów morskich towarów w kontenerach sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 61.10.24 na statkach obcych armatorów. Podatnik świadczy m.in. usługi przewozu towarów w relacji Chiny - port Gdynia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, zaś w przypadku usług transportowych miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy).

W art. 106 ust. 1 ustawy zawarte zostały podstawowe zasady dokumentowania transakcji sprzedaży, i tak: "Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.".

Ponadto zgodnie z ust. 2 w/w art. 106 ustawy: "Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.".

Dodatkowo szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT i dane jakie powinny one zawierać zostały zwarte w § 11 - 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970).

Przywołany § 30 w/w rozporządzenia stanowi m.in.:

  • ust. 1 Przepisy § 12 i § 14-26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze."
  • ust. 2. Faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Uwzględniając powyższe Podatnik dokumentując sprzedaż usługi transportowej na odcinku Chiny - port Gdyni (jeżeli dla tych czynności nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze w przypadku terytorium państwa trzeciego) wystawia fakturę VAT bez wyszczególniana stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Zawarcie na fakturze VAT adnotacji "nie podlega VAT" nie jest wymagane obowiązującymi w podatku od towarów i usług przepisami.

Izba Skarbowa w Gdańsku