Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednost... - Interpretacja - PUS.II/443/128-1/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.07.2004, sygn. PUS.II/443/128-1/2004, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 10.05.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu 12.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje jak niżej:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a także inne czynności wymienione w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast jako świadczenie usług ustawodawca określa każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy (art. 8 ust. 1 ustawy).

W przedstawionej przez spółkę sytuacji stwierdzić należy, iż sprzedaż czy też darowizna bonów towarowych nie może być utożsamiana z dostawą towarów, a więc z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż przedmiotem tych czynności prawnych jest bon towarowy stanowiący dokument uprawniający do zakupu towarów, który nie wypełnia definicji towaru określonej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z tym przepisem towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Bon towarowy stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru świadczenia, a więc do otrzymania w oznaczonym terminie określonych towarów i dlatego - jak stwierdzono powyżej - nie mieści się on w dyspozycji przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że wszystkie czynności wymienione w art. 7 ustawy o VAT mające za przedmiot bon towarowy nie powodują powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Sprzedaży czy też darowizny bonów towarowych z uwagi na specyfikę tej czynności nie można określić również jako świadczenia usług (art. 8 ustawy). Zauważyć przy tym należy iż będzie tak niezależnie od tego czy bony są realizowane wyłącznie w sklepie podatnika (sprzedawcy bonu) czy też w innych wybranych punktach sprzedaży.

Powyższą odpowiedź udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Podkarpacki Urząd Skarbowy