W dniu 7 maja 2004r. zwróciliście się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepi... - Interpretacja - PV/443-1-10/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. PV/443-1-10/04, Urząd Skarbowy w Świeciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 7 maja 2004r. zwróciliście się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że działalność gospodarcza w zakresie handlu meblami prowadzona jest na imię obojga małżonków. Dla celów podatku od towarów i usług zarejestrowany jest Pan ... . W przyszłości zamierzacie Państwo dokonać zmiany formy prawnej swej działalności i prowadzić ją jako spółkę prawa handlowego - spółkę jawną. W związku z planowanymi zmianami prosicie o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. czy w opisanym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.),

2. czy zastosowanie wymienionego przepisu pozwoli na rozliczenie przez przekształconą spółkę jawną ewentualnej nadwyżki podatku naliczonego wynikającej z ostatniej deklaracji złożonej przez podatnika - ...,

3. czy przekształcona spółka jawna będzie miała prawo uwzględnienia podatku wynikającego z faktur VAT związanych z kupnem towarów oraz usług nabytych przed przekształceniem,

4. czy przekształcona spółka jawna będzie miała prawo do otrzymania ewentualnego bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług wynikającego z rozliczeń składanych przed przekształceniem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela następującej informacji:

Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa w przypadku powstania spółki niemającej osobowości prawnej do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa nowo powstała spółka wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby.

Na podstawie wskazanego przepisu w sytuacji gdy nastąpi na w/wym. warunkach zmiana formy prawnej prowadzonej przez Państwo działalności gospodarczej utworzona spółka jawna nabędzie prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego wynikającej z ostatniej deklaracji złożonej przez ... oraz prawo do uwzględnienia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynikającego z faktur związanych z zakupem towarów usług wystawionych przed przekształceniem na Pana ... . Spółka będzie również uprawniona do otrzymania ewentualnego bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego wynikającego z rozliczeń składanych przed przekształceniem. Ponadto nie wystąpi obowiązek dokonania korekty odliczenia podatku VAT zawartego w towarach na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

Wymienione uregulowania mają zastosowanie dla obu wariantów przedstawionych w Państwa piśmie, ponieważ przedsiębiorstwo prowadzone przez oboje małżonków, będące swoistym przedsiębiorstwem rodzinnym, stanowi ich majątek wspólny, bez względu na to, że tylko jeden z małżonków jest podatnikiem dla celów VAT.

Zatem Państwa stanowisko w powyższej sprawie uznano za prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Świeciu