Zgodnie z ogólną zasadą zawarta w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świa... - Interpretacja - PP I 443/1042/68/MH/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.06.2004, sygn. PP I 443/1042/68/MH/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z ogólną zasadą zawarta w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. We wskazanym art. 28 ustawy wskazano odrębne zasady określania miejsc, a zarazem i sposobu opodatkowania usług transportowych w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich tzw. wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.
W przepisie tym przyjęto zasadę, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna (art. 28 ust. 1). Przy czym, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3).
Natomiast w myśl wskazanego przez podatnika przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 przedmiotowej ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli podatek mógłby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka świadczy usługi wewnątrzunijnego transportu towarów na rzecz podmiotów, które dla tych transakcji przedstawiają numer identyfikacyjny ze swojego państwa (innego niż Polska). Usługi te podatnik wykonuje sam lub podzleca ich wykonanie innym firmom polskim.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego zauważa, iż:

    - miejscem świadczenia usług transportowych polegających na przewozie towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do innego kraju Wspólnoty (lub odwrotnie) wykonywanych przez firmę polską na rzecz Spółki (również podmiotu polskiego) jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z czym podlegają one opodatkowaniu w kraju, według stawki podatku właściwej dla usług transportowych wykonywanych w kraju tj. 22% (art. 41 ust. 1). Ponieważ odbiorcą usługi jest podmiot gospodarczy (nie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej) wykonawca usługi obowiązany jest do wystawienia faktury VAT dokumentującej wykonane usługi (art. 106 ust. 1).
    - miejscem świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów wykonywanych przez Spółkę na rzecz zleceniodawcy zarejestrowanego dla potrzeb podatku na terenie innego państwa Unii Europejskiej, w sytuacji gdy na potrzeby transakcji poda on swój numer identyfikacyjny, będzie państwo, w którym usługobiorca jest zarejestrowany dla tej usługi jako podatnik VAT. Spółka winna wystawić w tym przypadku fakturę bez podatku VAT (art. 106 ust. 2).
    - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług transportowych zleconych polskiemu podwykonawcy, ponieważ podatek ten mógłby być odliczony, gdyby usługi te były wykonywane w kraju pod warunkiem, iż podatnik wykaże związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Dolnośląski Urząd Skarbowy