Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że : - Interpretacja - DUS-PP/443/24/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.05.2004, sygn. DUS-PP/443/24/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że :

  • w miesiącu październiku 2003 r. spółka dokonała wysyłki towaru do kontrahenta zagranicznego,
  • odprawa przez graniczny urząd celny miała miejsce w listopadzie 2003 r.,
  • do dnia złożenia deklaracji za miesiąc październik, listopad jak i za miesiąc grudzień 2003 r. Spółka nie posiadała dokumentów celnych SAD 3 i SAD-1A potwierdzających eksport towarów,
  • w marcu 2004 r. Spółka otrzymała z urzędu celnego kserokopię dokumentu SAD-1A potwierdzoną za zgodność z oryginałem oraz pismo potwierdzające wywóz towaru poza granicę RP.

W eksporcie towarów obowiązek podatkowy określony został w sposób szczególny i powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza państwową granicę RP zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy stawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. Nr 11, poz. 50 ze zm.). O momencie powstania obowiązku podatkowego przesądza data potwierdzenia wywozu towaru poza granicę - jednak podatnik może wykazać obowiązek podatkowy (rozumiany jako sprzedaż opodatkowaną stawką 0 %) dopiero w chwili, gdy dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza granicę RP.

Podatnik, który dokonuje sprzedaży eksportowej, ma prawo do zastosowania preferencyjnej - 0% stawki VAT w stosunku do tej sprzedaży, przy spełnieniu warunków określonych w przepisie art. 18 ust. 4 - 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)

W myśl ww. przepisu, stawkę 0 % stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towar poza państwową granicę RP.

Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w ewidencji, lecz w miesiącu następnym ze stawką 0 % pod warunkiem otrzymania (przed złożeniem deklaracji za ten miesiąc) dokumentu potwierdzającego wywóz. W przeciwnym wypadku zastosować musi do tej sprzedaży stawki obowiązujące w kraju. Zasadę powyższą stosować należy w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny wystawiony przez wewnętrzny urząd celny, co wynika z art. 18 ust. 6 ustawy o VAT.

Spółka oświadczyła, że w październiku 2003 r. dokonała wysyłki towaru do kontrahenta zagranicznego. Do dnia złożenia deklaracji za ten miesiąc, tj. do 25 listopada 2003 r. Spółka nie otrzymała zarówno dokumentu SAD-1A potwierdzającego wywóz towaru poza granice kraju, jak również nie posiadała dokumentu celnego wystawionego przez wewnętrzny urząd celny (SAD 3). Kserokopię dokumentu celnego SAD-1A, potwierdzającą wywóz towaru poza granicę RP Spółka otrzymała dopiero w marcu 2004 r.

Z uwagi powyższe nie mógł mieć zastosowania art. 18 ust. 5 w związku z art. 18 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie zaś z art. 6 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a - 6 ustawy. Wobec powyższego, jako że wydanie (a co za tym idzie powstanie obowiązku podatkowego) przedmiotowego towaru nastąpiło w październiku 2003 r., podatnik powinien wykazać przychód z tego tytułu (opodatkowany stawka krajową) w deklaracji za październik 2003 r. a nie za listopad 2003 r.

W związku z tym, iż podatnik nie otrzymał potwierdzenia wywozu towaru za granicę i zaewidencjonował tę sprzedaż według stawki właściwej dla sprzedaży tego towaru w kraju, a następnie otrzymał dokument potwierdzający tenże wywóz towaru za granicę Polski, ma możliwość dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży zaewidencjonowanej jako krajowa, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokument ten otrzymał.

Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.) dla potwierdzenia wywozu towarów poza polski obszar celny służy karta 1A dokumentu SAD. W przypadku jej zaginięcia organ celny na wniosek zgłaszającego wydaje zaświadczenie o wyprowadzeniu towarów poza polski obszar celny, na podstawie posiadanych dokumentów i zapisów ewidencyjnych (§ 44 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Zaświadczenie wydane przez organ celny w trybie § 44 ust. 2 ww. rozporządzenia stanowi potwierdzenie wywozu towaru i jego posiadanie uprawnia do złożenia korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik zaświadczenie to otrzymał.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż organ celny na wniosek podatnika w marcu 2004 r. wydał dokument, na którym potwierdził wywóz towaru poza granicę RP - w związku z tym spółka powinna w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2004 r. dokonać stosownej korekty obrotu ze stawką 22 % i wykazać obrót z tytułu eksportu towarów ze stawką 0 %.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie