Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ podatnikami są osoby prawne, jednostki org... - Interpretacja - ZW-443/46/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. ZW-443/46/2004, Urząd Skarbowy w Wolsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2 bez względu na cel lub rezultat działalności.Natomiast przepis art.15 ust.3 pkt 3 ustawy stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust.1 , nie uznaje się między innymi czynności z tyt. których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tyt. wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

W art.13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mowa jest o przychodach uzyskiwanych przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonywanie określonych czynności , m.in. są to przychody inkasentów należności publicznoprawnych.Ustawa o podatku od towarów i usług odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych wprowadza dodatkowe elementy jakie muszą być spełnione łącznie dla wyłączenia uzyskiwanych przychodów z tyt. umowy zlecenia za działalność gospodarczą są to :- osobiste wykonywanie działalności- przejęcie odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy- określenie w umowie wynagrodzeniaJeżeli zostaną łącznie spełnione wyżej wymienione warunki tworzące stosunek prawny między zlecającym wykonywanie czynności a wykonującym te czynności wówczas nie jest to samodzielnie wykonywana działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku VAT i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Odnosząc powyższe unormowania do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i umowie zlecenia stwierdzam, że umowa zlecenia zawarta na pobór opłat targowych zawiera następujące elementy tj.1. określa wynagrodzenie w kwocie 15 % lub 20 % pobranych kwot opłat targowych w zależności od dnia ich poboru2. określa w par.9 zakres odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy3. stanowi w par.8, że zleceniobiorca nie może powierzyć wykonywania zobowiązań wynikających z niniejszej umowy innej osobieJeżeli zapis zawarty w pkt 3 oznacza osobiste wykonywanie zleconych czynności, wówczas czynności wykonywane w ramach tej umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny i faktyczny przedstwiony we wniosku.

Urząd Skarbowy w Wolsztynie