Stan faktyczny : - Interpretacja - Pi/005-2167/04/CIP/06

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.11.2004, sygn. Pi/005-2167/04/CIP/06, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny :

Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów osobowych. W celach demonstracyjnych dla klientów Spółka użytkuje samochody osobowe sprzedawanych marek na podstawie umowy leasingu, zawartej na krótki okres 6 miesięcy. W okresie trwania umowy, zgodnie z jej postanowieniami otrzymała sześć faktur VAT wyłącznie na spłatę rat odsetkowych, bez rat kapitałowych. Po zakończeniu umowy Spółka zakupiła jako towar od leasingodawcy w/w samochody w celu dalszej ich odsprzedaży.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł (art. 86 ust. 3).

Jednakże jak wynika z zapisu zawartego w art. 86 ust. 4 w/w ustawy ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego przy nabyciu samochodów o których mowa w przepisie art. 86 ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem działalności podatnika jest sprzedaż samochodów osobowych.

Jeżeli zatem Spółka nabywa użytkowane wcześniej w celach demonstracyjnych na podstawie umowy leasingu samochody osobowe - jako towar handlowy w celu dalszej odprzedaży - to Spółka może obniżyć podatek należny o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup przedmiotowych samochodów na zasadach ogólnych, określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku