Przepis art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, ogranicza możliwoś... - Interpretacja - UPO/443/304/04/RK

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.10.2004, sygn. UPO/443/304/04/RK, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przepis art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, ogranicza możliwość odliczenia podatku naliczonego przez usługobiorców użytkujących na podstawie między innymi umowy leasingu samochody, o których mowa w art. 3 i 5 - do 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty). Przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, dotycząca jednego samochodu nie może przekroczyć kwoty 5.000, zł. W art. 86 ust. 3 ustawy, określono wzór wg, którego podatnik wylicza dopuszczalną ładowność samochodu innego niż samochód osobowy, potrzebną do ustalenia prawa do odliczania podatku, która nie może być mniejsza niż określona wzorem, tj.DŁ=357kg + n x 68 kg, gdzie DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Art. 86 ust. 5 ustawy stanowi, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc siedzących, o których mowa we wzorze, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa wyżej, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 art. 86.

Zgodnie z art. 154 ust. 1 ustawy, przepisu art. 86 ust. 7, nie stosuje się m.in. do samochodów będących przedmiotem umowy leasingu, w stosunku do której przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Powyższy przepis może być zastosowany w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. (art. 154, ust. 2 ustawy).

Z pisma podatnika, wynika iż z powyższych unormowań ustawowych korzystała firma X sp. jawna. Natomiast w przypadku gdy firma Y sp. z o.o. podpisała umowy leasingowe, których przedmiotem jest samochód ciężarowy i osobowy, będące wcześniej przedmiotem umowy, w której leasingobiorcą była firma X sp. jawna, nie oznacza to, że wstępuje w prawa nabyte wcześniej przez spółkę jawną (prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych, zostały opisane w Rozdziale 14, Działu III ustawy Ordynacja podatkowa). W związku z powyższym raty leasingowe udokumentowane fakturami VAT mogą być odliczane przez Y sp. z o.o.: 1. w przypadku samochodu osobowego zgodnie z wyżej cytowanym przepisem art. 86 ust. 7 ustawy; 2. w przypadku samochodu ciężarowego w pełnej wysokości. Odpowiedzi udzielono przyjmując założenie, że samochody objęte umowami leasingu spełniają kryteria, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, ponieważ podatnik nie przedstawił parametrów technicznych przedmiotowych samochodów, oraz że podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego.

Urząd Skarbowy w Płocku