Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-228-1/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.10.2004, sygn. PP/443-228-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. /.

Jednostka w dniu 23 sierpnia 2004 r. zwróciła się z pismem do tut. organu podatkowego w sprawie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w związku z zawartą transakcją sprzedaży dwóch lokali użytkowych wraz z przynależnymi częściami ( piwnica, korytarz) oraz prawem wieczystego użytkowania gruntu . Transakcja została potwierdzona aktem notarialnym , zgodnie z którym kwotę sprzedaży za lokale użytkowe ustalono w łącznej kwocie . Ponadto strony transakcji określiły formę zapłaty za ww. lokale użytkowe w formie zaliczek otrzymanych przez Jednostkę w następujących terminach : 29.04.2004r. ,30.07.2004r. dla których to transakcji wystawiono faktury VAT a także z ustalonym terminem płatności następnych zaliczek w dniach : 31.08.2004r. , 31.10.2004r. , 30.06.2005r. Wydanie pierwszego lokalu nastąpi w dniu 31.12.2004 r. Natomiast wydanie drugiego lokalu nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2005r.

Wątpliwości Jednostki związane są z prawidłowym ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego oraz zafakturowaniem przedmiotowej transakcji sprzedaży ww. lokali użytkowych .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje :

Zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to, rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.

Natomiast w świetle art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług cyt. wyżej jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności , w szczególności : przedpłatę , zaliczkę , zadatek , ratę , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Oznacza to , że przyjęcie przez Jednostkę części zapłaty w formie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego i obowiązek wystawienia faktury VAT do wysokości otrzymanej kwoty z uwzględnieniem właściwej dla danej transakcji stawki podatku ( w przypadku Jednostki jest to stawka zwolniona wynikająca z art.43 ust.1 pkt.2 cyt. ustawy o VAT w związku z dostawa towarów używanych w stosunku do których to towarów dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) .

Zatem ostateczne rozliczenie transakcji sprzedaży przedmiotowych lokali nastąpi w dniu przyjęcia ostatniej zaliczki tj. 30.06.2005r.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu