Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów wład... - Interpretacja - PP.443/41/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.12.2004, sygn. PP.443/41/04, Urząd Skarbowy w Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy, z kategorii podatników ma charakter wyłączenia podmiotowo-przedmiotowego przy spełnieniu łącznie dwóch warunków:
- podmiotem są jedynie organy władzy publicznej (np. Inspekcja Weterynaryjna) oraz urzędy obsługujące te organy,
- odnosi się ono jedynie do tych czynności podlegających wyłączeniu, które zostały nałożone na te podmioty przepisami prawa i do których realizacji zostały powołane.
W zakresie wykonywania wyłącznie działań określonych przepisami prawa, organ władzy publicznej (w tym przypadku Inspekcja Weterynaryjna) wyłączony jest z kategorii podatników podatku od towarów i usług.
Inspekcja jest podatnikiem VAT w związku z tym, iż wykonuje czynności na podstawie umów cywilno-prawnych tj. wynajmuje lokale mieszkalne i użytkowe.
Z uwagi na fakt, że ww. Inspekcja jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, posiadający numer identyfikacji podatkowej, to zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971), posiada obowiązek wystawiania faktur VAT.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy będący osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nie mającymi osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - fakturę wystawia się na żądanie tych osób (art. 106 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku VAT).
Reasumując:
Jeżeli podatnik podatku od towarów i usług świadczy usługi, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i wykonuje czynności nie podlegające ustawie, to powinien wszystkie czynności dotyczące danego zdarzenia gospodarczego, udokumentować i wykazać na fakturze VAT (tj. zarówno czynności opodatkowane podatkiem VAT jak i nie podlegające opodatkowaniu).

Urząd Skarbowy w Górze