Odpowiadając na zapytanie nr L.Dz. 1149/2004 r. z dnia 29.09.2004 (data wpływu do tut. Urzędu 5.10.2004 r.), dotyczące momentu powstania obowiązku po... - Interpretacja - NPV-443/48/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.12.2004, sygn. NPV-443/48/04, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie nr L.Dz. 1149/2004 r. z dnia 29.09.2004 (data wpływu do tut. Urzędu 5.10.2004 r.), dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów oraz momentu odliczenia podatku naliczonego, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nastąpiło 6.07.2004 r., w tym dniu otrzymano fakturę wraz z towarem. Otrzymana faktura od kontrahenta zagranicznego ma datę wystawienia 29.06.2004 r. kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na przedmiotowej fakturze przeliczono na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. W dniu 6.07.2004 r. wystawiono fakturę wewnętrzną wg wyliczenia jw. i wykazano w niej podatek należny, który ujęto w rejestrze sprzedaży w miesiącu lipcu 2004 r. jak również ujęto tę fakturę w rejestrze zakupów również w lipcu gdzie odliczono kwotę podatku naliczonego.

Stanowisko podatnika

W piśmie z dnia 29.09.2004 r. Spółka stoi na stanowisku, że obowiązek podatkowy z tytułu podatku należnego powstał w miesiącu lipcu 2004 r. jak również w lipcu Spółka nabyła prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego w dacie otrzymania towaru i faktury.

Stanowisku organu podatkowego

Na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Z dalszej treści ust. 5 wynika, że jest to ogólna zasada mająca zastosowanie w przypadku, gdy nie zachodzą okoliczności określone w ust. 6-9.

Stosownie do ust. 6 w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5 podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Uwzględniając, sformułowaną w art. 2 pkt 11 cytowanej ustawy, definicję podatku od wartości dodanej, zgodnie z którą jest to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą - przez podatnika podatku od wartości dodanej należy analogicznie rozumieć podatnika podatku VAT rozliczającego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, a w przedmiotowym przypadku dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym przypadku podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku z tytułu dokonanej transakcji jest, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednakże przepisy art. 20 ust. 6 ustawy wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego dostawy, a nie z chwilą wystawienia przez podatnika podatku od towarów i usług będącego nabywcą towarów - na podstawie art. 106 ust. 7 ww. ustawy - faktury wewnętrznej.

Faktura wewnętrzna jest dokumentem księgowym, określającym wysokość podatku należnego do zapłaty na podstawie otrzymanej od kontrahenta faktury dokumentującej transakcję wewnątrzwspólnotową. Przepisy regulujące rozliczenie podatku od towarów i usług nie określają konkretnego terminu wystawienia ww. faktury wewnętrznej, wskazują jednak, że powinien być on zgodny z okresem rozliczeniowym, w jakim powstał obowiązek z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowej. Zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy za dany okres rozliczeniowy można wystawić jedną fakturę wewnętrzną, dokumentującą czynności wykonane w tym okresie.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy określony w art. 20 ust. 5 ww. ustawy powstaje jedynie wtedy, gdy nie zajdą okoliczności, o których mowa w ust. 6 i 7 tj. m. in. wtedy, gdy do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia nie została przez podatnika od wartości dodanej (tu: dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru) wystawiona faktura dokumentująca transakcję.

W przypadku opisanym przez podatnika obowiązek podatkowy powstał w miesiącu czerwcu 2004 r., z uwagi na wystawienie przez kontrahenta faktury VAT w dniu 29.06.2004r.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca. Jeżeli podatnik odliczenia nie dokona za w/w okres, może go dokonać za okres następny (art. 86 ust. 11 w/w ustawy). Kwotę podatku naliczonego stanowi zgodnie z art. 86 ust 2 pkt 4 ustawy o VAT kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Reasumując, w przypadku opisanym przez podatnika obowiązek podatkowy powstał w miesiącu czerwcu 2004 r., z uwagi na wystawienie przez kontrahenta faktury VAT w dniu 29.06.2004r., a prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje w miesiącu czerwcu 2004 r. lub miesiacu lipcu 2004 r. Zatem stanowisko Spółki zawarte w piśmie nr L.Dz. 1149/2004 r. z dnia 29.09.2004 nie jest prawidłowe Powyższej interpretacji dokonano na podstawie przepisów obowiązujących na dzień wydania tej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych.

Urząd Skarbowy we Włodawie