W związku ze złożonym w dniu 07.10.2004r. pismem w sprawie uzupełnienia pisemnej informacji w powyższej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotos... - Interpretacja - NP/443-6/RS/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. NP/443-6/RS/04, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku ze złożonym w dniu 07.10.2004r. pismem w sprawie uzupełnienia pisemnej informacji w powyższej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w opisanym stanie faktycznym informuje, iż w przypadku stosowania szczególnej procedury marży zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli opodatkowana jest tylko marża. W stosunku do towarów wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych (zakupy kosztowe), podatnikowi w tym przypadku przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego od tych zakupów.

W przypadku, jeżeli część dostaw podatnika jest opodatkowana według metody marży, a pozostała część na zasadach ogólnych, to podatnik zobowiązany jest postępować zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy VAT, który stanowi, iż "W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego".

W kwestii odliczenia zakupów związanych generalnie z funkcjonowaniem firmy zastosowanie ma przepis art. 90 ust. 2 ustawy VAT, który stanowi, iż "Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego". Należy pamiętać, że zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy VAT w przypadku gdy:

proporcja przekroczy 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego,

proporcja nie przekroczy 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zawiadamia, że udzielona informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadkach przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie