Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pytanie... - Interpretacja - PP/443-174/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. PP/443-174/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 10 września 2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu - 15 września 2004 roku) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia się co następuje.

Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż jako małżonkowie prowadzicie państwo działalność gospodarczą na imię obojga małżonków (bez zawierania umowy spółki). Posiadacie wpis w ewidencji gospodarczej pod jednym numerem i macie nadany jeden numer działalności w systemie REGON.

W związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej składają Państwo pytania:

  • czy po dokonaniu odrębnych wpisów przez małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą bez zawierania spółki cywilnej oraz uzyskanie przez każdego z nich oddzielnego numeru REGON z zaznaczeniem w dokumentach rejestrowych, że jest to kontynuacja zarejestrowanej wcześniej działalności gospodarczej możliwa będzie kontynuacja takiej działalności z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego i prowadzenia rozliczeń podatkowych na dotychczasowych zasadach (deklaracja VAT-7 z numerem NIP współmałżonka będącego podatnikiem VAT),
  • czy kontynuacja działalności tylko przez jednego z małżonków, tego który obecnie jest podatnikiem VAT (tj. wykreślenie z dotychczasowego, wspólnego wpisu tylko drugiego małżonka, który nie jest obecnie podatnikiem VAT) powoduje konsekwencje w podatku od towarów i usług, tzn. czy na dzień wykreślenia jednego z małżonków należy dokonać zawiadomienia o likwidacji działalności gospodarczej przez tego małżonka i sporządzić na ten dzień remanent likwidacyjny i zapłacić od niego podatek VAT.

Zgodnie z treścią art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 poz. 1808) małżonkowie wykonujący wspólną działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej muszą dokonać wyboru, który z małżonków pozostanie w dotychczasowym wpisie, a który zostanie wpisany pod nowym wpisem

Po dokonaniu odrębnych wpisów przez małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą bez zawierania spółki cywilnej oraz uzyskanie przez każdego z nich oddzielnego numeru REGON jeden z małżonków będzie wpisany do ewidencji działalności gospodarczej pod dotychczasowym numerem, natomiast drugi z małżonków wpisany zostanie pod nowym numerem ewidencyjnym przy uwzględnieniu faktycznej daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Do tej pory prowadzenie działalności na podstawie tzw. wpisu na imię obojga małżonków traktowane było w zakresie podatku od towarów i usług jako prowadzenie przez jednego podatnika, tj. tego z małżonków, którego nazwisko umieszczone było jako pierwsze w dokumencie potwierdzającym wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie w świetle art. 68 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173 poz. 1807), zgodnie z którym przedsiębiorcą jest między innymi osoba fizyczna wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą - brak jest możliwości kontynuowania wspólnej działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach (deklaracje VAT-7 z numerem NIP współmałżonka będącego podatnikiem VAT). W związku z powyższym mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami VAT, a małżonek który uzyska nowe zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej obowiązany jest do złożenia druku VAT-R i zarejestrowania się jako nowy podatnik.

Gdy małżonkowie zdecydują, że tylko jeden z nich będzie kontynuował dotychczasową działalność gospodarczą - tj. ten który do tej pory był podatnikiem VAT - nie ma obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego. Zgodnie bowiem z treścią art. 14 ust. 5 w związku z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) spis z natury towarów obowiązany jest sporządzić podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, będący osobą fizyczną zaprzestającą wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Tymczasem małżonek wykreślony (wpisany jako drugi w ewidencji działalności gospodarczej) nie był podatnikiem VAT. Podatnikiem był natomiast pierwszy z małżonków zgłoszony w ewidencji działalności gospodarczej, kontynuujący działalność gospodarczą.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie z dnia 10 września 2004 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jej datowania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu