W odpowiedzi na pismo w sprawie zastosowania stawki podatku VAT na inwestcję obejmującą rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych , m... - Interpretacja - US.42.TP/44-2815/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2004, sygn. US.42.TP/44-2815/04, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo w sprawie zastosowania stawki podatku VAT na inwestcję obejmującą rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych , modernizację przepompowni ścieków sanitarnych , budowę kolektora, budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i pompowniami ścieków na obszarze Gminy , Naczelnik zauważa , że z przdłożonego pisma wynika, iż uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy, finansowanego przy pomocy środków unijnych z Funduszu Spójności prowadzone będzie w latach 2005-2008 .

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ) do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 cyt. wyżej ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się :
1) sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych ,
2) urządzanie i zagospodarowywanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę ,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków ,kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o podatku VAT została zawarta w art. 2 pkt.12 w/w ustawy.

Zgodnie z tą definicją przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- budynki mieszkalne jednorodzinne , 112- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej .

W przypadku, gdy świadczona usługa będzie mieściła się w zakresie robót budowlano-montażowych i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w rozumieniu art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi te opodatkowane będą stawką VAT 7%.

Zastosowanie prawidłowej staki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę oraz wymaga zaklasyfikowania do właściwego PKWiU. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby rawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (art. 8 ust. 1). Przy czym zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy).

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność , swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Natomiast w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul.Suwalska 29, 93-176 Łódż).

Usługi projektowe jak również usługi nadzoru inwestorskiego według grupowania do PKWiU -74.20 (działalność biur architektonicznych i inżynierskich, doradztwo w zakresie projektowania )nie wchodzą w skład robót budowlanych, chociaż pośrednio są z nimi związane .Podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.

Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich - PKWiU 45.12.Z - jest to podklasa klasy 45 - Roboty budowlane.

Stawkę VAT w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą . W stosunku do robót budowlano-montażowych związanych z obiektami użyteczności publicznej oraz użytkowanymi gospodarczo należy przyjąć stawkę VAT 22%.

Usługi w zakresie zarządzania realizacją projektem (zbiorcza księgowość, audyt finansowy ,zbiorcza sprawozdawczość itd.) opodatkowane są 22% stawką podatku VAT.

Fakturowanie tych robót zależało będzie od zawartej umowy pomiędzy stronami.Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana lub montażowa , wówczas nie wyłącza się z niej zakupionych materiałów budowlanych a całość usługi, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowuje się stawką 7%. Jeżeli natomiast strony w zawartej umowie określają odrębnie przedmioty sprzedaży , np. robocizna , materiały budowlane, to w takim przypadku stawki podatku będą przypisane do tych towarów i usług . W takim przypadku usługa , o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a bedzie opodatkowana stawką 7%, zaś materiały budowlane stawką , o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, tj, 22% VAT.

Sposób fakturowania wykonywanych czynności będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonywanie tych czynności jakie zostaną ustalone między stronami .Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Wołominie