Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ... - Interpretacja - US-22/PO-II/443/18/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.11.2004, sygn. US-22/PO-II/443/18/04, Urząd Skarbowy w Przasnyszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednakże przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy wskazuje, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione m.in. w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) tj. przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług w ramach działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym, jeżeli:

- z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności,

- wynagrodzenia,

- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W świetle ww. unormowania chodzi wiec o taki stosunek prawny zachodzący pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą , który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy. Warunki jakie musi spełniać dany stosunek prawny, aby świadcząca w oparciu o niego osoba fizyczna została wyłączona z kręgu podatników podatku od towarów i usług, z uwagi na brak samodzielności przy realizacji czynności określonych w art. 13 pkt 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że chodzi w tym przypadku jedynie o takie czynności o charakterze usługowym, które wykonywane są w warunkach swoistych dla umowy o pracę: podporządkowania usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności.

Jeżeli zatem czynności realizowane są przez Pana w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę (przede wszystkim nie określono odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnianego) to podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że w przedstawionym zapytaniu nie podaje Pan żadnych informacji odnośnie szczegółów zawieranych umów w zakresie usług wycen nieruchomości oraz geodezji i kartografii świadczonych na zlecenie Sądu tj. warunków wykonania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, Naczelnik tut. Urzędu nie może zająć jednoznacznego stanowiska.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Przasnyszu