Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2317/04/CIP/09

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2004, sygn. PI/005-2317/04/CIP/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik w roku 2002 nabył do celów prowadzonej działalności kotły grzejne centralnego ogrzewania opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług.

Podatnik nie dokonał odliczenia podatku naliczonego od nabytych kotłów grzewczych, bowiem specyfika prowadzonej działalności powoduje, iż ok. 99% obrotu jednostki podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Obecnie Podatnik zamierza zbyć przedmiotowe kotły, które zastąpione zostaną instalacją ekologiczną.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane zgodnie z art. 43 ust. 2 o których mowa w ust. 1 pkt. 2 rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt. 2 jest uwarunkowane spełnieniem łącznie dwóch przesłanek:

  • towar musi posiadać status towaru używanego;
  • z tytułu jego zakupu, nabywcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) - podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

W myśl art. 20 ust. 1 cyt. ustawy podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany był do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Zgodnie zaś z ust. 2 podatnik mógł zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną, a taką niewątpliwie mimo, iż w ograniczonym zakresie prowadził Podatnik.

Stosownie do przytoczonych przepisów, Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i bez znaczenia pozostaje fakt, że Podatnik nie skorzystał z tego prawa przy nabyciu przedmiotowych kotłów. Zatem jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub w części to dotyczy to również przypadków gdy podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia tego podatku.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym i prawnym stwierdzić należy, iż Podatnik nie spełnia jednego z warunków do zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku transakcji zbycia przedmiotowych kotłów centralnego ogrzewania. Zatem dostawa towarów - kotłów grzewczych - jako nie korzystających z preferencji podatkowych podlegać będzie opodatkowaniu podstawową 22% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41. ust. 1.

Izba Skarbowa w Gdańsku