Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego można wywnioskować, iż podatnik jest kancelarią prawną, która świadczy usługi dla klientów zagranicznych... - Interpretacja - US35/PP1/443-312/04/DG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.10.2004, sygn. US35/PP1/443-312/04/DG, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego można wywnioskować, iż podatnik jest kancelarią prawną, która świadczy usługi dla klientów zagranicznych. Przed dniem 1 maja 2004r. podatnik wykonał usługę prawniczą na rzecz nierezydenta, jednakże dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy, został uzyskany przez podatnika po upływie 90 dni od dnia wykonania usługi, tj. po 1 maja 2004r.

Zgodnie z § 64 ust. 1 pkt 2 lit c) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), obowiązującym do dnia 30.04.2004r., obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do usług prawniczych pod warunkiem, że usługa ta świadczona jest na rzecz nierezydentów, nie będących podatnikami, efekt wykonanej usługi będzie wykorzystywany poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej oraz podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi (§ 64 ust. 2 rozporządzenia). Zgodnie z ust. 4 tego paragrafu, jeżeli podatnik nie posiada dowodu, że należność za wykonaną usługę została przekazana na jego rachunek bankowy w ciągu 90 dni, wówczas mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tych usług w kraju, natomiast spełnienie tego warunku po upływie 90 dni od dnia wykonania usługi uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego.

Przepisy przejściowe i końcowe ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) nie zawierają uregulowań odnoszących się do opisanego przez Stronę przypadku, jednakże zgodnie z zasadą nie działania prawa wstecz nowa ustawa która obowiązuje od chwili wejścia w życie nie powinna zmieniać sytuacji prawnych zaistniałych pod rządami starej ustawy. W przedmiotowej sytuacji zastosowanie powyższej zasady jest dodatkowo uzasadnione obowiązkiem ochrony praw nabytych podatnika. W związku z powyższym w sytuacji opisanej przez podatnika należy zastosować przepisy ustawy z 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz rozporządzeń wykonawczych do niej.

Natomiast problem czy korekta powinna dotyczyć podatku należnego wykazanego w miesiącu, w którym upłynęło 90 dni od dnia wykonania usługi (korekta deklaracji), czy też podatku należnego miesiąca otrzymania płatności (wyłącznie korekta podatku należnego w deklaracji bieżącej) znajduje rozwiązanie na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Mianowicie podatnikowi przysługuje prawo do skorygowania złożonej wcześniej deklaracji podatkowej w przypadku zaistnienia przesłanek do złożenia takiej korekty, przy czym korekta zawsze odnosi się do deklaracji pierwotnej, którą podatnik koryguje. W przedmiotowej sprawie korekta będzie odnosić się do miesiąca, w którym został wykazany podatek należny ze stawką podstawową.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście