Czy korekta przychodu może być dokumentowana jedną fakturą korygującą wystawioną na mocy przepisu § 13 ust. 2a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia... - Interpretacja - ILPP4/443-194/11-2/JKa

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2011, sygn. ILPP4/443-194/11-2/JKa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy korekta przychodu może być dokumentowana jedną fakturą korygującą wystawioną na mocy przepisu § 13 ust. 2a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337 ze zm.)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu 3 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy. Jedynym odbiorcą samochodów produkowanych przez niego jest A (dalej: A).

Po zważeniu funkcji jakie w procesie produkcji i dystrybucji produkowanych samochodów pełnią A i Zainteresowany ustalono, że rentowność obrotu na produkcji samochodów jaką docelowo powinien on osiągać, nie powinna przekraczać średnio w skali roku 3,4%.

Kalkulacja ceny produkowanych samochodów, mająca bezpośredni wpływ na rentowność obrotu, przygotowywana jest na bieżąco jednak w oparciu o dane historyczne. Cena samochodu na kolejny miesiąc ustalana jest w oparciu o dane historyczne od początku roku obrotowego do końca przedostatniego miesiąca poprzedzającego miesiąc, na który ustalana jest cena.

W związku z takim systemem kalkulacji powstaje ryzyko, że Spółka osiągnie inny od uzgodnionego poziom rentowności na produkcji samochodów. Wnioskodawca zaznaczył, iż nie ma możliwości zastosowania innej metody kalkulacji ceny z uwagi na zmiany jakie następują w ciągu roku w kosztach bezpośrednich i pośrednich produkcji, np.: obniżenie lub podwyższenie przez dostawców cen części, wzrost wynagrodzeń, realizacja instrumentów pochodnych itp.

Zainteresowany rozważa zastosowanie na koniec roku ewentualnej korekty przychodów za cały rok, celem osiągnięcia ustalonego poziomu rentowności obrotu (zysku transakcyjnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy korekta przychodu może być dokumentowana jedną fakturą korygującą wystawioną na mocy przepisu § 13 ust. 2a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337 ze zm.)...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem § 13 ust. 2a rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dokonanych dla jednego odbiorcy, w danym okresie faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  • numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  • dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2;
  • okres do którego odnosi się udzielony rabat;
  • kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Pod pojęciem rabatu w podatku od towarów i usług rozumie się także bonifikatę, opust, reklamację i skonto.

W opinii Spółki, w przypadku gdy na koniec roku będzie musiała ona skorygować - zmniejszyć przychód ze sprzedaży samochodów za cały rok 2011, będzie mogła korektę taką udokumentować jedną fakturą korygującą, wystawioną na podstawie wyżej przywołanego przepisu § 13 ust. 2a rozporządzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, na podstawie ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 106 ust. 1 ustawy określa, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy. Jedynym odbiorcą samochodów produkowanych przez niego jest A. Ustalono, że rentowność obrotu na produkcji samochodów jaką docelowo Zainteresowany powinien osiągać nie powinna przekraczać średnio w skali roku 3,4%.

Kalkulacja ceny produkowanych samochodów, mająca bezpośredni wpływ na rentowność obrotu, przygotowywana jest na bieżąco jednak w oparciu o dane historyczne. Cena samochodu na kolejny miesiąc ustalana jest w oparciu o dane historyczne od początku roku obrotowego do końca przedostatniego miesiąca poprzedzającego miesiąc, na który ustalana jest cena. W związku z takim systemem kalkulacji powstaje ryzyko, że Spółka osiągnie inny od uzgodnionego poziom rentowności na produkcji samochodów. Wnioskodawca zaznaczył, iż nie ma możliwości zastosowania innej metody kalkulacji ceny z uwagi na zmiany jakie następują w ciągu roku w kosztach bezpośrednich i pośrednich, produkcji np.: obniżenie lub podwyższenie przez dostawców cen części, wzrost wynagrodzeń, realizacja instrumentów pochodnych itp.

Zainteresowany planuje na koniec roku ewentualną korektę przychodów za cały rok celem osiągnięcia ustalonego poziomu rentowności obrotu (zysku transakcyjnego).

Kwestie wystawiania faktur, w tym faktur korygujących oraz zasady ich rozliczania, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), zwane dalej rozporządzeniem.

W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT;
  4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  9. stawki podatku;
  10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Stosownie do zapisu § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie z § 13 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej dostaw towarów lub usług, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,
    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;
  3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;
  4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Według § 13 ust. 3 rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  2. dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2;
  3. okres, do którego odnosi się udzielany rabat;
  4. kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Przepisy § 5 ust. 6 i 7 i § 7 stosuje się odpowiednio do faktury korygującej, o której mowa w ust. 2 (§ 13 ust. 6 rozporządzenia).

Natomiast § 13 ust. 8 rozporządzenia stwierdza, że faktury korygujące powinny zawierać wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA.

Jak wynika z powołanych przepisów rozporządzenia, wprowadzone nimi rozwiązanie dotyczące wystawiania faktur korygujących w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, znacznie upraszcza proces wystawiania zbiorczych faktur korygujących za dłuższe okresy, gdyż nie ma już wymogu odnoszenia się w fakturze korygującej do poszczególnych faktur podlegających korekcie.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż w przypadku gdy na koniec roku Wnioskodawca będzie musiał skorygować obrót ze sprzedaży samochodów za cały rok 2011, będzie mógł korektę taką udokumentować jedną fakturą korygującą wystawioną na podstawie § 13 ust. 3 rozporządzenia, pod warunkiem że faktura taka zawierać będzie wszystkie niezbędne elementy wynikające z przepisów rozporządzenia.

Reasumując, Spółka będzie mogła wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą, celem osiągnięcia ustalonego poziomu rentowności obrotu, wystawioną na mocy przepisu § 13 ust. 3 rozporządzenia.

Zatem stanowisko Zainteresowanego, zgodnie z którym w przypadku, gdy na koniec roku będzie on musiał skorygować - zmniejszyć przychód ze sprzedaży samochodów za cały rok 2011, będzie mógł korektę taką udokumentować jedną fakturą korygującą, uznać należy za prawidłowe, jednak na podstawie innej podstawy prawnej niż wskazana przez niego.

Bowiem tut. Organ informuje, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), obowiązywało do dnia 31 marca 2011 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, zwrócić należy uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu