Jaka powinna być prawidłowa stawka podatku od towarów i usług na dzierżawę obwodów łowieckich kołom łowieckim w 2011 r. po zmianie ustawy o podatku od... - Interpretacja - ITPP1/443-330/11/AT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2011, sygn. ITPP1/443-330/11/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Jaka powinna być prawidłowa stawka podatku od towarów i usług na dzierżawę obwodów łowieckich kołom łowieckim w 2011 r. po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2011 r. (data wpływu 4 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla usług dzierżawy obwodów łowieckich na rzecz kół łowieckich, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla usług dzierżawy obwodów łowieckich na rzecz kół łowieckich, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na terenie Powiatu znajdują się obwody łowieckie, które wydzierżawiane są kołom łowieckim. Faktury VAT wystawiane są kołom łowieckim w okresach kwartalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka powinna być prawidłowa stawka podatku od towarów i usług na dzierżawę obwodów łowieckich kołom łowieckim w 2011 r. po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydzierżawianie kołom łowieckim obwodów łowieckich przez starostę, dokonywane jest w oparciu o umowy cywilnoprawne.

W ocenie Wnioskodawcy, dzierżawa tych obwodów na rzecz kół łowieckich, dokonywana w oparciu o ww. umowy (umowy dzierżawy), stanowi na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług.

W opinii Wnioskodawcy, czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.

Powołując się na treść art. 41 ust. 14a ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca jest przekonany, że w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku (umowy z kołami łowieckimi zostały zawarte przed dniem 1 stycznia 2011 r.), dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu (po 1 stycznia 2011 r.), czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania, czyli przed 1 stycznia 2011 r.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prawidłowa stawka podatku od towarów i usług na dzierżawę obwodów łowieckich kołom łowieckim po zmianie ustawy (w 2011 r.), wynosi 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, o czym stanowi art. 19 ust. 4 ustawy.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5 ustawy).

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Jednocześnie zauważyć należy, że dla usług dzierżawy ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Jak stanowi bowiem art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Natomiast, w myśl art. 19 ust. 15 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2011 r.), w przypadkach określonych w ust. 10 oraz ust. 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym na mocy art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.

Szczególne zasady zastosowania stawek podatku w przypadku realizowania czynności w okresie, w którym uległy zmianie stawki podatkowe uregulowane zostały, na mocy art. 19 pkt 2 lit. b) ww. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, w dodanych z dniem 1 stycznia 2011 r. przepisach art. 41 ust. 14a 14h ustawy.

I tak, jak stanowi art. 41 ust. 14a ustawy, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

W myśl art. 41 ust. 14b ustawy, czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c.

Z okoliczności sprawy wynika, że Powiat wydzierżawia obwody łowieckie kołom łowieckim. Z tego tytułu Powiat wystawia faktury VAT na rzecz kół łowieckich w okresach kwartalnych. Umowy dzierżawy zawarto przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii zastosowania względem ww. czynności dzierżawy właściwej stawki podatku od towarów i usług w 2011 r.

W tym miejscu zauważyć należy, iż przez umowę dzierżawy, zgodnie z przepisem art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie oznaczony, czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku takiego zwyczaju - półrocznie z dołu. (art. 699 Kodeksu cywilnego).

Powyższe oznacza, że umowa dzierżawy jest umową o charakterze odpłatnym, rozliczanym w okresach rozliczeniowych przyjętych przez strony umowy, przy czym w sytuacji braku uzgodnień w tym zakresie, w sposób określony w ww. art. 699 ustawy Kodeks cywilny. Umowa ta zatem ze swojej natury wykonywana jest w miarę jej realizowania (trwania).

Odnosząc zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy do powołanych przepisów prawa, stwierdzić należy, że nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt zawarcia umowy dzierżawy przed dniem 1 stycznia 2011 r., dla czynności dzierżawy w 2011 r. obowiązuje stawka VAT 22%. Z powołanego przepisu przejściowego do ustawy (art. 41 ust. 14a) wynika bowiem, że stawka 22% będzie miała zastosowanie jedynie do usług, które zostały wykonane w 2010 r., co do których obowiązek podatkowy powstaje w 2011 r. (w tym przypadku, o ile usługa dzierżawy obwodów łowieckich była wykonana w IV kwartale 2010 r., to zastosowanie będzie miała stawka 22%). Natomiast do umów dzierżawy świadczonych w poszczególnych kwartałach 2011 r. stawka wyniesie 23%.

Z powyższych względów stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy