1. Czy będąca przedmiotem wniosku nieruchomość zabudowana budynkiem przemysłowym została w świetle obowiązujących przepisów, zasiedlona z dniem 19 s... - Interpretacja - ILPP2/443-988/12-2/MR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2012, sygn. ILPP2/443-988/12-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

1. Czy będąca przedmiotem wniosku nieruchomość zabudowana budynkiem przemysłowym została w świetle obowiązujących przepisów, zasiedlona z dniem 19 stycznia 1994 r.?
2. Czy planowane przez Wnioskodawcę przekazanie na cele osobiste zabudowanej nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 26 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu pierwszego zasiedlenia nieruchomości oraz opodatkowania czynności wycofania tej nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przekazania jej na cele osobiste jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w określenia momentu pierwszego zasiedlenia nieruchomości oraz opodatkowania czynności wycofania tej nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przekazania jej na cele osobiste.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem wniosku są kwestie związane z nieruchomością zabudowaną budynkiem przemysłowym, będącą pierwotnie własnością Gminnej Spółdzielni. Do dnia 18 stycznia 1994 r. Gminna Spółdzielnia wykorzystywała tę nieruchomość w ramach działalności gospodarczej.

W dniu 19 stycznia 1994 r. Wnioskodawca wydzierżawił ją od Gminnej Spółdzielni w celu uruchomienia hurtowni artykułów budowlanych. Po zawarciu umowy dzierżawy - na tej nieruchomości prowadzona była działalność gospodarcza. Z uwagi na fakt, iż Zainteresowany był wówczas czynnym podatnikiem, była to działalność opodatkowana podatkiem VAT. Umowa dzierżawy wygasła dnia 20 marca 1997 r.

W dniu 21 marca 1997 r. Wnioskodawca nabył wspólnie z żoną ww. nieruchomość, odliczając od tego zakupu podatek VAT. Nabyto tą nieruchomość na cele prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej w zakresie handlu - czyli w celu kontynuowania wcześniej prowadzonej działalności. Od tamtej pory aż do dnia dzisiejszego nieruchomość jest użytkowana w tym właśnie celu - znajduje się na niej hurtownia artykułów przemysłowych, będąca jednym z miejsc prowadzenia działalności gospodarczej.

Zarówno w czasie obowiązywania umowy dzierżawy, jak i po dacie nabycia ww. nieruchomości nie poniesiono w związku z nią nakładów przewyższających 30% jej wartości. W chwili obecnej Wnioskodawca wraz z żoną posiadają udziały po 1/2 w przedmiotowej nieruchomości. Z uwagi na chorobę Zainteresowanego nosi się on z zamiarem likwidacji działalności na tej nieruchomości i zamierza wycofać tę nieruchomość z ewidencji środków trwałych i przeznaczyć na cele osobiste.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy będąca przedmiotem wniosku nieruchomość zabudowana budynkiem przemysłowym znajdująca się w . została w świetle obowiązujących przepisów, zasiedlona z dniem 19 stycznia 1994 r....

  • Czy planowane przez Wnioskodawcę przekazanie na cele osobiste zabudowanej nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, w przepisie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił z tego podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

    1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

    Z kolei definicja pierwszego zasiedlenia została uregulowana w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

    Tak więc, aby zaistniało pierwsze zasiedlenie musi nastąpić oddanie do użytkowania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, tj. opodatkowana sprzedaż danej nieruchomości lub jej oddanie do używania innemu podmiotowi np. na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Do pierwszego zasiedlenia nie dochodzi natomiast w przypadku używania danej nieruchomości (po jej wybudowaniu) na potrzeby podatnika związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - w takiej sytuacji bowiem oddanie do użytkowania nie następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

    W przedmiotowej sytuacji oddanie do użytkowania wskazanej nieruchomości w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu nastąpiło, zdaniem Wnioskodawcy, w dacie zawarcia umowy dzierżawy, tj.: dnia 19 stycznia 1994 r., kiedy rozpoczęto wykorzystywanie jej do czynności opodatkowanych. W tej dacie, zdaniem Zainteresowanego, nastąpiło pierwsze zasiedlenie tej nieruchomości.

    W konsekwencji jej planowane przekazanie na cele osobiste, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel () art. 7 ust. 1 ustawy.

    Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

    Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

    Natomiast, w oparciu o art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

    Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

    I tak, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

    1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

    Przez pierwsze zasiedlenie art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

    Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

    1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
    2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

    Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

    Jak wynika z przywołanych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

    W świetle wyżej przytoczonych przepisów, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków i budowli jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

    Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

    Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, że Wnioskodawca dnia 19 stycznia 1994 r. zawarł z Gminną Spółdzielnią umowę dzierżawy nieruchomości zabudowanej budynkiem przemysłowym, która wygasła dnia 20 marca 1997 r.

    Wobec powyższego w momencie zawarcia umowy dzierżawy doszło do oddania przez Gminną Spółdzielnię przedmiotowego budynku do oddania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Wobec powyższego w dniu 19 stycznia 1994 r. doszło do pierwszego zasiedlenia przedmiotowej nieruchomości, jednakże dotyczy to okresu przed dokonaniem sprzedaży tej nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy, kiedy jej właścicielem była Gminna Spółdzielnia.

    Ad. 2

    Jak wynika z opisu sprawy po wygaśnięciu w dniu 20 marca 1997 r. umowy dzierżawy dnia 21 marca 1997 r. Wnioskodawca nabył wraz z żoną przedmiotową nieruchomość, odliczając przy jej nabyciu podatek VAT. Nieruchomość ta nabyta została na cele prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej i do chwili obecnej nieruchomość ta w tym celu jest wykorzystywana. Po jej nabyciu nie poniesiono nakładów przewyższających 30% jej wartości. Wnioskodawca nosi się z zamiarem likwidacji prowadzonej działalności i wycofania przedmiotowej nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przeznaczenia jej na cele osobiste.

    Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2. wszelkie inne darowizny

    jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

    Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Działalność gospodarcza na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

    Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż wskazane wyżej wycofanie nieruchomości zabudowanej z działalności gospodarczej Wnioskodawcy, będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Nieodpłatne przekazanie nieruchomości na potrzeby własne Wnioskodawcy dotyczy bowiem towarów należących do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a ponadto z tytułu ich nabycia przysługiwało Zainteresowanemu prawo do odliczenia podatku naliczonego, co oznacza, że zostały spełnione przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów.

    Zatem, przekazanie przedmiotowej nieruchomości na cele osobiste, będzie w tym przypadku stanowiło dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

    Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości zakupionej w 1997 r. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT i dokonał on obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponadto od jej zakupu nie była ona przedmiotem najmu i dzierżawy oraz nie ponoszono nakładów na jej ulepszane.

    Mając powyższe na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące przepisy wskazać należy, że w odniesieniu do Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie doszło już do pierwszego zasiedlenia przedmiotowej nieruchomości, jak wcześniej wskazano w dniu 19 stycznia 1994 r., zatem jej dostawa, tj. przekazanie na cele osobiste nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą tej nieruchomości upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Zatem czynność ta będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

    Reasumując, przekazanie na cele osobiste nieruchomości zabudowanej budynkiem przemysłowym będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

    Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

    Wobec powyższego, udzielona interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko dla Wnioskodawcy, a nie dla jego małżonki.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 457 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu