Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opod... - Interpretacja - ITPP2/443-370/12/PS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2012, sygn. ITPP2/443-370/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 26 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 1 czerwca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2012 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 1 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zawarła z innym podmiotem krajowym (projektantem), spółką z o. o. mającą siedzibę w Polsce, umowę o wykonanie projektu powykonawczego instalacji wentylacyjnej (usługi projektowej), dotyczącą konkretnej nieruchomości położonej w Finlandii. Umowa obowiązuje do dnia 1 stycznia 2012 r. Strony umowy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, zarejestrowanymi w Polsce (Spółka również w Finlandii). Projektant z tytułu świadczonej usługi do tej pory doręczał Spółce faktury VAT niezawierające kwoty podatku, zgodnie z art. 28e i art. 106 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W następnych miesiącach projektant zamierza dla własnego bezpieczeństwa wystawiać faktury z podstawową stawką podatku w wysokości 23%. Spółka może wyrazić na to zgodę pod warunkiem, że będzie miała prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury. Projektant naliczony podatek będzie rozliczał na bieżąco w miesięcznych deklaracjach VAT-7, odprowadzając go na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, pomimo faktu, że miejscem świadczenia usługi w opisanym stanie faktycznym jest Finlandia miejsce położenia nieruchomości, wobec czego przedmiotowe usługi powinny być opodatkowane w Finlandii, a nie w Polsce będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego (w stawce 23%), wynikającego z faktur otrzymanych od projektanta...

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem będzie otrzymywała faktury VAT od czynnego podatnika podatku od towarów i usług, zawierające stawkę i kwotę podatku, który podatnik odprowadzi na rachunek właściwego urzędu skarbowego w Polsce. Spółka uważa, że w przedmiotowej sytuacji nie ma zastosowania wyłączenie możliwości odliczenia określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem sytuacja taka nie zachodzi w niniejszej sprawie. Transakcja podlega opodatkowaniu, ustawa ją reguluje, a jedynie wprowadza odmienne miejsce świadczenia usługi, którym pozostaje terytorium Unii Europejskiej. Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek nabytych towarów lub usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy, transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Ustęp 3a pkt 7 cyt. artykułu stanowi, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze w części dotyczącej tych czynności.

W oparciu o art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze (ust. 2 ww. artykułu).

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.). Zgodnie z § 26 ust. 1 ww. rozporządzenia, przepisy § 5, 7-22 i 25 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (ust. 2 powołanego wyżej paragrafu).

Faktury, o których mowa w ust. 1, mogą nie zawierać danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4 (ust. 3 tego paragrafu).

Z treści wniosku wynika, że Spółka będąca czynnym i zarejestrowanym podatnikiem na terytorium Polski i Finlandii, zawarła umowę z kontrahentem krajowym na wykonanie projektu instalacji wentylacyjnej. Projekt dotyczy konkretnej nieruchomości położonej na terytorium Finlandii. Do tej pory Spółka otrzymywała faktury VAT bez wykazanej kwoty podatku, zgodnie z art. 28e i art. 106 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż usługa powinna być opodatkowana na terytorium Finlandii. Obecnie kontrahent zamierza wystawiać faktury z wykazaną kwotą podatku. Spółka uważa, że będzie przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur, na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług. Jakkolwiek zgodzić należy się ze stanowiskiem, że art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie zastosowania, to należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie ust. 3a pkt 7 ww. artykułu, który wyłącza prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze, co wystąpi w przedstawionej sytuacji.

Końcowo należy wskazać, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla kontrahenta Spółki, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla kontrahenta.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy