P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - P-3-443/25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. P-3-443/25/05, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa/Dz. U z 2005 nr 8, poz. 60 z późn. zm/ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 24.05.2005 r. /data wpływu do Urzędu 31.05.2005 r./ uzupełnione pismem z dnia 13.06.2005 r. u z n a j ę za prawidłowe.

Uzasadnienie.

1.Zapytanie dotyczy opodatkowania usługi udzielenia oprocentowanej pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - czy trzeba wystawić fakturę wewnętrzną i w jakiej wysokości. Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:

- udzielenie pracownikowi oprocentowanej pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych sklasyfikowane jest pod symbolem PKWiU 65.23.10-00.00 - usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno-rentowych,

- zakład udziela pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na okres jednego roku w kwocie 2.000 zł., oprocentowanie tej pożyczki wynosi 97,50zł.

2.Zdaniem strony odsetki od udzielonych pożyczek stają się przedmiotem świadczonych usług pośrednictwa finansowego, stanowiące odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz .U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm/ i korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

Na kwotę odsetek /97,50 zł./ firma wystawia fakturę wewnętrzną na sprzedaż zwolnioną i ujmuje w deklaracji VAT - w poz. 20. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą opartą na sprzedaży opodatkowanej, wystawiając faktury wewnętrzne na sprzedaż zwolnioną zgodnie z art. 90 cyt. ustawy o VAT liczy sprzedaż zwolnioną do struktury sprzedaży, która ma wpływ na prawo do odliczenia części podatku naliczonego.

Zdaniem organu podatkowego zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Udzielanie pracownikom pożyczek z funduszu socjalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem świadczenie usług finansowych. Jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, usługi pośrednictwa finansowego /Sekcja J ex 65-67/ są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Świadczenie takich usług należy zatem dokumentować fakturą wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona. Obrotem z tytułu udzielonych pożyczek i jednocześnie podstawą opodatkowania są kwoty należne, czyli otrzymane odsetki, lub odsetki, których termin zapłaty upłynął.

Należy ją także ująć do wyliczenia udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

b/ nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie,w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia /art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej /.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie