POSTANOWIENIE - Interpretacja - XII-1/443-99/TZ-107/05/KR-O

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2005, sygn. XII-1/443-99/TZ-107/05/KR-O, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 8/2005, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług dla usług montażu mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD w budynkach mieszkalnych.

stwierdzam, że:

przedstawione stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zakładania stolarki budowlanej (PKWiU 45.42 Z), sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego i art. użytku domowego (PKWiU 52.44 Z). Przedmiotem działalności podatnika jest także działalność agentów zajmujących się sprzedażą mebli i art. gospodarstwa domowego (PKWiU 51.15 Z).

Podatnik wykonał dostawę i montaż mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD w budynku, który został zakwalifikowany do kat. XII obiektów budowlanych (symbol PKOB 1122). Do w/w dostawy oraz usługi montażu podatnik zastosował 22% stawkę podatkową.

Zdaniem podatnika, w/w dostawa mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD oraz montaż tych mebli w budynkach mieszkalnych nie mieści się w ramach usług budowlano-montażowych, tym samym nie ma on prawa do zastosowania 7% stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/wym. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki podatkowej przysługuje w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie zaś z art. 2 pkt 12 w/wym. ustawy obiekty budownictwa mieszkaniowego są to: budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dostawa mebli kuchennych, sprzętu AGD i oświetlenia stanowi główny przedmiot działalności podatnika. Usługa montażu wkalkulowana jest w cenę w/w mebli oraz sprzętu AGD.

Art. 146 ust. 1 pkt 2 w/wym. ustawy przewiduje stosowanie 7% stawki podatkowej dla robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Należy zauważyć, iż w treści w/wym. przepisu ustawodawca użył pojęć; roboty budowlano-montażowe, remonty oraz roboty konserwacyjne nie podając konkretnych symboli statystycznych dla tych usług. Dostawa i montaż mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD nie mieści się w zakresie w/cyt. pojęć. Przepisy ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia roboty budowlano-montażowe, remont i konserwacja, dlatego też należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. 89/94, poz. 414 z późn. zm.) przez:

  • roboty budowlane - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, zaś przez
  • remont - należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Konserwacja natomiast, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN SA oznacza utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.

Montaż mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD jest wyposażaniem budynków mieszkalnych.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z robotami budowlanymi, w/w usług nie można też zaliczyć do remontów czy też robót konserwacyjnych, natomiast przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 nie obejmuje swoim zakresem robót modernizacyjnych. Obniżona 7% stawka podatku VAT ma zastosowanie wyłącznie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a nie do wszystkich czynności dotyczących samego instalowania różnych towarów, np. mebli czy sprzętu AGD. Wobec powyższego do dostawy mebli kuchennych wraz z ich montażem w budynkach mieszkalnych zgodnie z art. 41 ust.1 w/w ustawy należy stosować stawkę w wysokości 22%.

Reasumując, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe. Usługi montażu mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD w budynkach mieszkalnych świadczone przez podatnika nie korzystają z opodatkowania preferencyjną stawką na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2, tym samym w/w usługi należy opodatkować 22% stawką podatkową.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni