- Interpretacja - USIII/443/vat/33/34/05EL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. USIII/443/vat/33/34/05EL, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie:

art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 18.02.2005 r. (data wpływu 21.02.2005 r.) o interpretację zastosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

podzielam pogląd wyrażony we wniosku bez numeru z dnia 18 lutego 2005 r.

W dniu 21 lutego 2005 r. wpłynęło do tut. organu pismo Spółki bez numeru z dnia 18 lutego 2005 r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższym piśmie Spółka przedstawia następujący stan faktyczny:

Spółka jest właścicielem nieruchomości. Poszczególne lokale, a także maszyny są wynajmowane. W niektórych sytuacjach podmioty, które dotychczas w oparciu o umowę najmu korzystały z lokali i znajdujących się w nich maszyn w chwili obecnej zajmują je bezumownie (minął czas na jaki umowa najmu została zawarta). Tym samym, nie ma podstaw do domagania się zapłaty wynagrodzenia za usługę polegajacą na najmie lokali natomiast Spółka może domagać sie wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokali i maszyn.

W powyższej sprawie Spółka przedstawia następujące stanowisko:

Zdaniem Spółki w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju eksport towarów, import towarów, wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów. Z punktu widzenia analizy przedstawionego problemu w grę może ewentualnie mogłoby wchodzić opodatkowanie jako odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług. Analizując zakres wskazanych tam czynności podlegających opodatkowaniu należy zauważyć, iż żaden z przepisów nie odnosi sie wprost do odszkodowania otrzymanego za bezumowne korzystanie z lokalu i maszyn. Podobnie dokonując interpretacji przepisów należy zauważyć, iż odszkodowanie nie spełnia żadnego określonego w nich warunku pozwalającego na objęcie takiego odszkodowania obowiązkiem podatkowym w podatku od towarów i usług. Tym samym, zdaniem Spółki otrzymanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu nie jest czynnością powodujacą powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanu prawnego dotyczącego podatkowania podatkiem od towarów i usług odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu i maszyn, należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest słuszne.

Kwestie bezumownego korzystania z cudzej własności regulują przepisy art. 224, 225 oraz 674 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).W warunkach określonych normą art. 224 i 225 K.c. właścicielowi przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z jego rzeczy.Z art. 659 K.c. wynika, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzeczy do używania, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. W sytuacji zatem rozwiązania umowy najmu ustaje łączący strony stosunek najmu, co powoduje po stronie najemcy obowiązek oddania przedmiotu najmu. Do chwili wydania tegoż przedmiotu zachodzi po stronie byłego najemcy tzw. bezumowne korzystanie z rzeczy. Zapłata w tym przypadku określonej kwoty pieniężnej wiąże się z prawem żądania naprawienia wynikłej dla właściciela rzeczy szkody z tytułu bezprawnego używania rzeczy. Żądane wynagrodzenie (roszczenie pieniężne) stanowi w istocie odszkodowanie.Odszkodowanie nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r . o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który określa przedmiot opodatkowania . Zgodnie z ww. artykułem opodatkowaniu podatkiem od towrów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, oraz eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów.

Odszkodowania nie można traktować ani jako dostawy, czy świadczenia usług. Dlatego uzyskane odszkodowanie od osób zajmujących bezprawnie lokal nie jest czynnościa podlegajacą cytowanej ustawie czyli opodatkowaniu podatkiem VAT, co uniemożliwia dokumentowanie jej fakturą VAT.

Zaznaczyć należy, iż od ww. bezumownego korzystania z rzeczy należy odróżnić tzw. milczące przedłużenie umowy najmu. W myśl art. 674 K.c., jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje sie w razie watpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.

W przypadku milczącego przedłużenia umowy najmu, o którym mowa wyżej mamy więc do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto, zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie