Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. ... - Interpretacja - II US-II-443/24/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. II US-II-443/24/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 pkt. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu pisma Spółki znak: DF-XXII/I/1/2005 z dn. 5.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 6.04.2005 r.), uzupełnionego pismem znak: DF-XXII/I/1/A/05 z dn. 9.05.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 9.05.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko Spółki co do uznania za czynność nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży wierzytelności własnej, zawarte w ww. piśmie za prawidłowe.

Z treści pisma Wnioskodawcy z dnia 5.04.2005 r. sygn. j.w. wynika, iż Spółka dokonała sprzedaży własnej wierzytelności. Wątpliwość dotyczy, czy sprzedaż wierzytelności własnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0%, czy też nie podlega opodatkowaniu wg przepisów ustawy o PTU. Wg oceny Spółki sprzedaż wierzytelności własnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ma ona na celu odzyskanie części wierzytelności, która była już opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Usługą w rozumieniu ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1).

Pojęcie "świadczenia" zdefiniowano opisowo w art. 353 Kodeksu cywilnego, według którego świadczenie jako element zobowiązania może polegać na działaniu lub zaniechaniu. Zatem usługą w rozumieniu ustawy jest każde działanie lub zaniechanie, nie będące dostawą towarów. Przedmiotem tak rozumianego "świadczenia" jest więc również działanie wierzyciela, polegające na sprzedaży wierzytelności własnej w celu jej windykacji lub dalszej sprzedaży. Sprzedaż wierzytelności własnej (traktowanej jako prawo majątkowe) jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, ale nie jest świadczeniem usługi o charakterze odpłatnym, a więc nie mieści się w zakresie dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 stanowiącego o przedmiocie opodatkowania, jest więc wyłączona spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż wierzytelności własnej nie jest usługą sklasyfikowaną wg PKWiU.

Należy podkreślić, że czynność skutkująca powstaniem wierzytelności podlega opodatkowaniu na zasadach dla niej właściwych, w przypadku podlegania podatkowi VAT - generuje obrót i podatek należny. Spółka zbywa wierzytelność, która nie jest towarem ani usługą. lecz prawem majątkowym, inaczej - nie zapłaconą wartością uprzedniej sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Przyczyną zbycia wierzytelności jest nieotrzymanie zapłaty należnej w obrocie gospodarczym, a celem - otrzymanie jej umownej wartości od nabywcy wierzytelności w zamian za płaconą następnie prowizję. Odpłatny charakter ma tu więc usługa wykonywana przez nabywcę wierzytelności.

W związku z tym, że sprzedaż wierzytelności własnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to dla udokumentowania takiej czynności należy posłużyć się nie fakturą VAT, lecz innymi dokumentami księgowymi, o których mowa w ustawie o rachunkowości lub rachunkiem zwykłym, o którym mowa w art. 87 i nast. ustawy Ordynacja podatkowa. Faktury VAT wystawia się wyłącznie dla udokumentowania czynności podlegających przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Z tych powodów za nietrafne należy uznać sformułowanie użyte w piśmie, dotyczące "fakturowania" sprzedaży własnej wierzytelności. Dokonując oceny prawnej stanowiska Spółki zawartego we wniosku, co do uznania za czynność nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży własnej wierzytelności , tut organ podatkowy stwierdza, że jest ono prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie