w zakresie prawa do odliczenia nabytej usługi transportowej - Interpretacja - IPPP3/443-1576/11-4/KC

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2012, sygn. IPPP3/443-1576/11-4/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

w zakresie prawa do odliczenia nabytej usługi transportowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.12.2011 r. (data wpływu 12.02.2011 r.), uzupełnionym w dniu 05.03.2012 r. (data wpływu 08.03.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 21.02.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 27.02.2012 r.),o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia nabytej usługi transportowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.12.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia nabytej usługi transportowej. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 03.03.2012 r., złożonym w dniu 05.03.2012 r. (data wpływu 08.03.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 21.02.2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, posiadający główną siedzibę w Niemczech, nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, jednocześnie posiada polski numer identyfikacji podatkowej, zakupuje od kontrahenta polskiego, posiadającego siedzibę na terenie Polski lecytynę. Dostawa towaru odbywa się z Ukrainy do magazynu na terenie Polski, który został wskazany przez nabywcę towaru. Towar jest dostarczany transportem samochodowym bezpośrednio od producenta do miejsca wyładunku. W związku z zakupionym od kontrahenta towarem Spółka dokonuje jego sprzedaży, posługując się przy tym polskim numerem identyfikacji podatkowej tj. X. Sprzedaż zostaje dokonana z magazynu znajdującego się w P. (teren Polski) a towar opuszcza magazyn w P. i zostaje dostarczony za pośrednictwem firmy transportowej do kontrahentów (odbiorców) na terenie Unii Europejskiej. Spółka, posługując się polskim numerem identyfikacji podatkowej nie dokonuje sprzedaży towaru dla polskich podmiotów.

Jednocześnie chcąc dokładnie opisać kwestię stawki podatku VAT, stosowanej przez kontrahenta polskiego, od którego dokonywany jest zakup towaru, Wnioskodawca nadmienia, iż towar tj. lecytyna spożywcza, jest dostarczany z Ukrainy do magazynu na terenie Polski (P.), jako miejsce wskazane przez S. GmbH jako punkt dostawy zakupionego towaru.

Niezależnie od zakupu towaru, kontrahent od którego kupowana jest lecytyna, świadczy usługę transportową na trasie Ukraina-Polska (magazyn w P.). Co ważne, cena usługi transportowej nie jest doliczana do ceny sprzedawanego towaru, ale jest wykazywana na fakturach jako wydzielona pozycja, bądź też otrzymywane są odrębne faktury tylko za transport zakupionego towaru. Mimo, iż faktury za usługi transportowe są wystawiane odrębnie, to VAT naliczony jest wg stawki podstawowej identycznej jak dostawa towaru. Dostawca tym samym traktuje usługę transportu towaru jako integralną część dostawy sprzedawanego towaru załadunek na Ukrainie a dostawa i rozładunek w Polsce w magazynie w P.

Zgodnie z ustaleniami między S. GmbH a polskim dostawca cena kupowanego towaru ustalana jest na okresy kilkumiesięczne. Polski dostawca posiłkuje się przy tej usłudze transportu zewnętrznymi firmami transportowymi, co ma wpływ na zmienność ceny za usługi transportowe a tym samym to, iż mimo iż mógłby on wliczyć usługę transportową do ceny towaru, wykazuje ją jednak jako oddzielny element transakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego od otrzymanych faktur za usługi transportowe opisane powyżej...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Spółka stoi na stanowisku, iż tego typu usługi transportowe są integralną częścią zakupionego towaru w rozumieniu art. 29 ust. 1 i nie ma tu zastosowania art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, wskazujący iż w przypadku, gdy usługi świadczone są na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w innym kraju niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania. A więc zastosowanie przez kontrahenta stawki 23% na usługi transportowe jako integralne ze sprzedażą towaru jest prawidłowe, pozwalając tym samym zakupującemu towar wraz z transportem na odliczenie naliczonego na fakturze podatku VAT 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako podmiot z siedzibą w Niemczech, bez stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, posiadający jednocześnie polski numer identyfikacji podatkowej, zakupił od polskiego kontrahenta lecytynę, która została dostarczona do wskazanego miejsca w Polsce, tj. do magazynu w P. Następnie Wnioskodawca, jak podaje w stanie faktycznym, sprzedaje ten towar z magazynu w Polsce, posługując się polskim numerem NIP, kontrahentom z terenu Unii Europejskiej. Wnioskodawca od polskiego dostawcy lecytyny otrzymał fakturę, na której jako oddzielne pozycje znajdują się towar oraz usługa transportowa, opodatkowana taką samą stawką jak towar, tj. 23%.W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy ma prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabytej wraz z towarem usługi transportowej.

Wskazany powyżej art. 86 ust. 1 ustawy określa podstawowe prawo podatnika, wykonującego czynności opodatkowane, które umożliwia mu pomniejsze kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z zakupów związanych z tymi czynnościami. Zatem z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Jak wskazuje Wnioskodawca w stanie faktycznym, zakupiona lecytyna jest odsprzedawana z terytorium Polski do kontrahentów z terytorium Unii Europejskiej. Zatem czynność ta wypełnia dyspozycję art. 5 ust. 1 ustawy, czyli wchodzi w zakres opodatkowania podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż nabywane wraz z towarem usługi transportowe mają związek z czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie, tut. Organ zauważa, że niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga kwestii miejsca świadczenia usług transportowych oraz charakteru nabywanej przez Wnioskodawcę transakcji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 469 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie