Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PP-443/75/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. PP-443/75/04, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na zawarte w piśmie z dnia 13.09.2004 r. zapytanie dot. opodatkowania usług inżynierskich wykonywanych na terenie Rosji, wyjaśnia:

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

W przypadku usług inżynierskich PKWiU 74.20 miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania, pod warunkiem, że usługi te są świadczone na rzecz odbiorców spoza Wspólnoty.

Reasumując świadczenie usług inżynierskich na terenie Rosji i na rzecz rosyjskiego odbiorcy nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Fakturę VAT dokumentującą wykonanie usługi należy wystawić bez wykazywania w niej podatku VAT, nie powinna być również wymieniana kwota podatku VAT dla Federacji Rosji, ponieważ nie dotyczy Pana działalności.

W art. 106 ust. 1 ustawy wskazano, że podatnicy podatku od towarów i usług, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności:
- dokonanie sprzedaży,
- datę dokonania sprzedaży,
- cenę jednostkową bez podatku,
- podstawę opodatkowania,
- stawkę i kwotę podatku (jeżeli podatek występuje),
- kwotę należności oraz
- dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z przedstawionej kopii faktury wynika, że kontrahenta obciążył Pan kwotą 3.675,10 Euro stanowiącą należność za prace inżynierskie w zakresie uruchomienia sprzętu elektrycznego i oprogramowania oraz za koszty pobytu w Rosji. Pozostałej kwoty 661,52 Euro z tytułu podatku VAT dla Federacji Rosji Pan nie otrzymuje (obciąża ona kontrahenta i przez niego powinna być wg Pana płacona w Rosji, a co za tym idzie nie powinna być wymieniana przez Pana na powyższej fakturze). Wobec powyższego przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym jest kwota 3.675,10 Euro.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim