POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-5/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PP/443-5/06, Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.05.2006 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim wniosek Starostwa Powiatowego w X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 22.12.2005 r. Powiat zawarł umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych o dofinansowanie projektów w ramach programu "Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej" realizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, dla którego jest organem prowadzącym. W ramach realizacji projektu przeprowadzono postępowanie o zamówienie publiczne m.in. na "Dostawę sprzętu komputerowego dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego", które obejmowało dostawę do siedziby placówki oświatowej, a płatnikiem faktury był Powiat. Dostawca sprzętu w wystawionej fakturze z dnia 4.03.2006 r. naliczył podatek VAT w wysokości 22% wartości przedmiotu dostawy, który został zapłacony. W trakcie rozliczania realizacji projektu pracowniczy PFRON zakwestionowali stawkę podatku w wysokości 22% wskazując jako właściwą stawkę 0%. W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca sie z pytaniem, czy została zastosowana prawidłowa stawka podatku VAT przy zakupie sprzętu komputerowego oraz, czy Starostwo Powiatowe może dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej ten zakup. W ocenie Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie została naliczona właściwa stawka podatku od towarów i usług. Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury Wnioskodawca stwierdza, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie sprzętu komputerowego, a tym samym zwrot różnicy podatku.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11.032004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2005 r. z późniejszymi zmianami), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:

  1. dla placówek oświatowych,
  2. dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym
  3. przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

W myśl cytowanego ust. 13-15, opodatkowaniu stawka podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy.

Dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem:

    1. posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący dana placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a;
    2. posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a.

Dostawca obowiązany jest przekazać kopie dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Mając na uwadze cytowane przepisy organ podatkowy stwierdza, że stawka podatku VAT w wysokości 22% zastosowana przez sprzedawcę sprzętu komputerowego dla Starostwa Powiatowego jest prawidłowa, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki, o których mowa wyżej, uprawniające do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%. Faktura w opisanym stanie faktycznym powinna uwzględnić szkołę jako nabywcę, ponieważ z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0% korzysta dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z tym, że zakupione towary w postaci sprzętu komputerowego nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez Starostwo Powiatowe, organ podatkowy stwierdza, że nie przysługuje Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie tych towarów, a w konsekwencji zwrot na rachunek bankowy różnicy podatku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim