P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - TP/443-83/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. TP/443-83/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku podatnika z dnia 09.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 13.10.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż towar będący przedmiotem usług magazynowania świadczonych na terytorium RP przez podatnika polskiego na rzecz kontrahenta włoskiego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT do chwili dostawy tego towaru odbiorcy finalnemu, u którego w momencie zrealizowanej przez kontrahenta włoskiego dostawy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.09.2005 r. spółka z o.o. złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT towarów przywiezionych z terytorium państwa członkowskiego UE przez kontrahenta włoskiego na terytorium RP, będących przedmiotem usług magazynowania i usług spedycji świadczonych na rzecz tego kontrahenta przez spółkę polską na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskująca spółka będąca zarejestrowanym podatnikiem VATUE prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu opakowaniami. Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od kontrahentów z państw członkowskich UE we własnym imieniu, jak również pośredniczy w sprzedaży opakowań nawiązując kontakty handlowe w imieniu i na rzecz innych podmiotów.

Jednakże kontrahent włoski zamierza realizować dostawy opakowań, tj. folii na rzecz podmiotów polskich we własnym imieniu. Z uwagi na złożony i nieregularny cykl produkcyjny folii, zmienne zapotrzebowanie na poszczególne jej rodzaje oraz bardzo długi czas transportu mniejszych ilości kontrahent włoski zamierza zawrzeć z wnioskującą spółką umowę, której przedmiotem będą usługi magazynowania i spedycji przechowywanych przez nią towarów do momentu pozyskania na terytorium RP jego odbiorców.Spółka stwierdza, iż nie będzie ona nabywcą dostarczanych do jej magazynu towarów , gdyż nie będzie ona dysponowała prawem do rozporządzania nim jak właściciel.

Zdaniem spółki wykonywane przez nią, na rzecz kontrahenta włoskiego, usługi magazynowania dostarczonych przez niego towarów , zgodnie z art. 27 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu na terytorium RP, a spółka będzie dokumentowała ich wykonanie , wystawioną na rzecz kontrahenta włoskiego, fakturą z wykazaną kwotą podatku należnego w wysokości 22%.Jednocześnie wnioskująca spółka ma wątpliwości czy w związku z przemieszczeniem przez kontrahenta włoskiego z terytorium państwa członkowskiego UE na terytorium RP podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przed dokonaniem dostawy na rzecz ostatecznego odbiorcy.Zdaniem spółki w okresie magazynowania przedmiotowych towarów , zarówno kontrahent włoski, jak i żaden inny podmiot polski nie jest zobowiązany do opodatkowania towaru podatkiem VAT z tytułu jego przemieszczenia z terytorium państwa członkowskiego UE na terytorium RP. Obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstanie natomiast u ostatecznego odbiorcy magazynowanego towaru, który opodatkuje transakcję jego nabycia w sposób właściwy dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Zasady opodatkowania i stawki podatku VAT określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy , tj. m.in. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm. ).

I tak zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa wyżej rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz ( art. 9 ust.1 ww. ustawy o VAT ).

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy o VAT znajduje jednak zastosowanie pod warunkiem, że nabywcą towarów jest:- podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, lub podatnik podatku od wartości dodanej a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika ( art. 9 ust. 2 pkt 1 lit.a )- osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa wyżej - z zastrzeżeniem art. 10 ( art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. b )a dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit.a (art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 11 ust.1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodane lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium tego państwa UE, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu ( art. 25 ust. 1 ustawy o VAT ).

Z przedstawionego w piśmie z dnia 09.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 13.10.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż kontrahent włoski zamierza dokonywać przemieszczenia własnych towarów z terytorium państwa członkowskiego UE na terytorium RP , które następnie mają być przedmiotem dostaw realizowanych na rzecz podmiotów polskich w kraju.A zatem kontrahent włoski będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, na terytorium RP a tym samym będzie zobowiązany do opodatkowania tego nabycia podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 09.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 13.10.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce