POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-90/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.11.2005, sygn. PP/443-90/05, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika Pana XX, z dnia 20.09.2005r. (data wpływu do tut. urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotów z rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej.

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik w 2004r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług ogólnobudowlanych oraz prowadził gospodarstwo rolne. W zakresie świadczenia usług ogólnobudowlanych podatnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Natomiast dokonując dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, działając jako rolnik ryczałtowy, podatnik korzystał ze zwolnienia w zakresie podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Podatnik w dniu 01.08.2005r. spełniając wymogi określone art. 43 ust. 3 ustawy zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego, złożył dokumenty rejestracyjne VAT-R i tym samym stał się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż rezygnując ze statusu rolnika ryczałtowego i będąc tym samym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług jest obowiązany do objęcia podatkiem VAT całej prowadzonej przez siebie działalności, tj. zarówno dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej jak i świadczenie usług ogólnobudowlanych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. W myśl art. 43 ust.3 ustawy, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z twego zwolnienia pod warunkiem:

  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000,-zł oraz
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Z kolei ust. 3 w/w artykułu wskazuje, iż w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Ust. 4 w/w artykułu stanowi, iż podatnicy, o których mowa w ust.1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

Z przedstawionego powyżej stanu prawnego wynika, że w sytuacji gdy rolnik oprócz dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonuje również świadczenia innych niż rolnicze usług mogą zaistnieć następujące sytuacje:

- podatnik może korzystać ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług korzystając ze statusu rolnika ryczałtowego w zakresie własnej produkcji rolnej oraz korzystać ze zwolnienia od podatku z tytułu pozostałych dostaw i świadczenia usług, w przypadku gdy wartość tych pozostałych dostaw nie przekroczyła 10.000 euro (i bez względu na wartość dostaw w zakresie produktów rolnych),

- podatnik może korzystać ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy i równocześnie być opodatkowanym podatnikiem podatku VAT z tytułu dostaw innych produktów niż własne produkty rolne oraz świadczenia usług innych niż usługi rolnicze,

- rolnik ryczałtowy może zrezygnować z tego statusu i zarejestrować się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i wówczas cały obrót ze wszystkich prowadzonych przez niego działalności ( zarówno rolniczej jak i pozarolniczej) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi zarówno działalność rolniczą jak i pozarolniczą, oraz, że zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego i zarejestrował się jako podatnik podatku od towarów i usług.

W świetle wyżej przedstawionego stanu prawnego powyższe oznacza, iż Pytający ma obowiązek opodatkować podatkiem od towarów i usług cały obrót, tj. zarówno ten pochodzący z działalności rolniczej jak i pozarolniczej.

Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Wejherowie