POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-14-2-BS/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. PP/443-14-2-BS/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teksy jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego nabycia towarów przedstawione w piśmie z dnia 14 stycznia 2005r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 stycznia 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 20 stycznia 2005r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 3 września 2004r. otrzymała od dostawcy z Hiszpanii bezpłatną partię surowca. Podstawą tej wysyłki były dokumenty wystawione przez dostawcę: dowód dostawy z dnia 27.08.2004r. określający rodzaj i wagę towaru oraz jego pochodzenie (Hiszpania), specyfikacja ładunku, a także dowód dostawy wystawiony przez polskiego przewoźnika. Z uwagi na znaczną ilość i wartość, otrzymany towar nie ma charakteru prezentu małej wartości oraz próbki.
Spółka dokonała przyjęcia towaru na stan magazynowy według wartości rynkowej, nie rozpoznając jednakże w powyższej transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ze względu na nieodpłatny charakter tej dostawy.

Wątpliwości Spółki dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnie otrzymanego towaru od kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Zdaniem Spółki nieodpłatnie otrzymany towar z krajów Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W opinii tut. organu podatkowego, aby w przedmiotowej sytuacji doszło do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione dwa warunki, tj. musi nastąpić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, oraz musi ono być odpłatne. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, w przedstawionej sytuacji doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przepis ten stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jednakże, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nabycie to było nieodpłatne, co powoduje, iż nie doszło do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, iż nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, art. 31 ustawy nie znajduje tutaj zastosowania.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia stanie prawnym.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 §1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy