P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PIII/1/443-16/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2005, sygn. PIII/1/443-16/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 12.02.2005 r. (data wpływu do tut. organu 16.02.2005 r.) uzupełnionego w dniach 11.03.2005 r., 20.04.2005 r., 09.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania 0 % stawki podatku VAT do wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej czynności polegających na remoncie, przebudowie i konserwacji pojazdu wodnego "poduszkowca".

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku o stosowaniu na podstawie art. 83 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) 0 % stawki podatku VAT do wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej czynności polegających na remoncie, przebudowie i konserwacji na majątku ruchomym jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.02.2005 r. (data wpływu do tut. organu 16.02.2005 r.) uzupełnionym w dniach 11.03.2005 r., 20.04.2005 r., 09.05.2005 r.  podatnik zwrócił się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik w dniu 15.11.2004 r. zawarł z kontrahentem hiszpańskim kontrakt na dostawę pojazdu wodnego "poduszkowca" typu NM-6/SR-2 nr serii 003 służącego do celów patrolowo- ratowniczych po uprzednim wykonaniu przez podatnika na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych napraw i modyfikacji wymaganych przez kontrahenta polegających na przebudowie, remoncie i konserwacji ww pojazdu wodnego. Po wykonaniu wszelkich zleconych przez kontrahenta prac ww pojazd zostanie przetransportowany do odbiorcy. Kontrahent hiszpański dla potrzeb transakcji dostawy ww pojazdu wodnego podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Pojazd wodny będący przedmiotem umowy został zakupiony przez podatnika jako towar handlowy od Stoczni i przewieziony przez firmę transportową do firmy podatnika znajdującej się w. Wydanie przez Stocznię stronie ww pojazdu pływającego nastąpiło w dniu wpływu środków pieniężnych na konto bankowe Stoczni. Pojazd wodny "poduszkowiec" został zakupiony przez podatnika z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży do kraju Unii Europejskiej tj. do Hiszpanii. Powyższy pojazd na terenie Rzeczpospolitej Polskiej był wykorzystywany do świadczenia usług ratownictwa w porcie.

W umowie zawartej z kontrahentem hiszpańskim ustalone zostały terminy wykonania poszczególnych prac oraz przewidywany termin ich zakończenia tj. 30.04.2005 r. oraz wskazano terminy dokonywania przez kontrahenta wpłat w walucie EURO na konto firmy podatnika. Transze dokonywanych wpłat potwierdzają jednoznacznie postęp w wykonaniu usługi remontu poduszkowca.

Treść zapytania i stanowisko podatnika

Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować wykonywane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej czynności polegające na remoncie, przebudowie i konserwacji mienia ruchomego tj. pojazdu przeznaczonego do świadczenia usług ratowniczych "poduszkowca"?

Zdaniem podatnika usługi świadczone na mieniu ruchomym, które ostatecznie zostanie wywiezione z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dostarczone nabywcy z Hiszpanii, z którym została zawarta umowa winny być opodatkowane 0 % stawką podatku.

Zdaniem podatnika do świadczonych usług remontu, przebudowy i konserwacji pojazdu wodnego "poduszkowca" ma zastosowanie 0 % stawka podatku również z uwagi na fakt, iż w momencie przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej będzie miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru.

Jednocześnie zdaniem podatnika dostawa pojazdu pływającego na rzecz kontrahenta hiszpańskiego winna być opodatkowana 0 % stawką podatku VAT na podstawie art. 83 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), gdyż ww pojazd wodny po przekazaniu go odbiorcy będzie wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem tj. do świadczenia usług związanych z ratownictwem.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).

Odnosząc powyższy stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż wykonywanych przez podatnika czynności remontu, przebudowy i konserwacji pojazdu wodnego "poduszkowca" nie można zaliczyć do usług. Z zawartej umowy jednoznacznie wynika, iż efektem końcowym zawartej umowy jest dostawa towaru na rzecz kontrahenta z Hiszpanii.

Fakt, iż po wykonaniu poszczególnych robót wykonywanych w ramach przebudowy zamówionego przez kontrahenta hiszpańskiego pojazdu wodnego "poduszkowca" podatnik otrzymuje od kontrahenta hiszpańskiego środki pieniężne nie przesądza, iż Podatnik świadczy usługi. Z § 1 umowy zawartej z kontrahentem hiszpańskim wynika, iż przedmiotem umowy nie są usługi remontu, przebudowy i konserwacji pojazdu wodnego "poduszkowca" lecz dostawa pojazdu wodnego "poduszkowca" typu NM-5/SR-2 nr serii 003.

Zgodnie z art. 13 ust.1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2- 8.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Dostawa pojazdu wodnego "poduszkowca" na rzecz kontrahenta z Hiszpanii, który podał numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w świetle przywołanej wyżej definicji zawartej w art. 13 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług jest wewnątrzwspólnotową dostawą towaru.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów.

Zatem zgodnie z cyt. wyżej przepisem art. 41 ust. 3 ustawy do opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy pojazdu wodnego "poduszkowca" ma zastosowanie 0 % stawka podatku VAT.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów nie można potwierdzić stanowiska podatnika, iż wykonywane w ramach przebudowy pojazdu wodnego "poduszkowca" czynności są usługami. Przedmiotem transakcji wynikającym z zawartej z kontrahentem hiszpańskim umowy jest dostawa towaru, a zatem dokonana wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru podlega opodatkowaniu według 0 % stawki podatku VAT na podstawie cyt. wyżej art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Urząd Skarbowy w Słupsku