POSTANOWIENIE - Interpretacja - D2-443/21/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. D2-443/21/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretacją przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.03.2005 r. wpłynął wniosek Fabryki Okien ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Fabryka Okien jako producent stolarki budowlanej PCW wykonuje również usługi montażu wyprodukowanych materiałów (okien, drzwi itp.) na obiektach PKOB 111.
i przedstawiono pytanie:
"czy producent powinien od 15 lutego 2005 r. fakturować odrębnie dostawę stolarki (22 %) i odrębnie jej montaż w obiektach mieszkalnych (7 %), czy też uprawniony jest do łącznego fakturowania montażu wraz z użytymi materiałami (stolarką okienną i drzwiową) i łącznego opodatkowania stawką 7 %?"
i zajęto następujące stanowisko:

Spółka ma prawo do stosowania obniżonej stawki VAT 7 % na całość realizacji (dostawa+usługa) zgodnie z wprowadzoną zmianą do załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania ustawy o VAT z dnia 28.01.2005 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./ pod pozycją 19 (obowiązującą od dnia 15.02.2005 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 17, poz. 150/ ) wymieniony został montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 niniejszego złącznika oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi te na mocy § 5 ust. 1 niniejszego rozporządzenia podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Przepisy § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 971 z późn. zm./ określają szczegółowe dane, które winna zawierać faktura VAT.

Mając na względzie powyższe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że montaż stolarki budowlanej (okna i drzwi) wraz z jej dostawą korzysta z preferencji podatkowej i jest opodatkowany 7 % stawką podatku od towarów i usług.

W sytuacji Spółki jako producenta okien i drzwi, ma ona prawo do opodatkowania omówionych czynności stawką obniżoną 7 % w zakresie usług montażu okien i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 111 wraz z dostawą tej stolarki oraz do udokumentowania takiej dostawy fakturą VAT określająca usługę montażu wraz z materiałem.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie