POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-452/05/SS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.08.2005, sygn. 1472/RPP1/443-452/05/SS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 9 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 10 sierpnia 2005 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie wystawiania faktur i deklaracji, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT UE w Polsce, planuje zakupić czynniki krzepnięcia od kontrahenta ze Szwajcarii, zarejestrowanego dla potrzeb handlu wewnątrzunijnego jako podatnik VAT UE w Austrii. Dostawa czynników nastąpi z terytorium Austrii - ich producentem jest firma austriacka. Czynniki krzepnięcia zaliczane są do substancji leczniczych pochodzenia ludzkiego na podstawie art. 58 ust 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Podatnik dotyczy istnienia obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej, obowiązku naliczenia podatku VAT należnego i obowiązku wpisania przedmiotowej transakcji do deklaracji VAT.

Podatnik stoi na stanowisku, że ponieważ dostawa czynników krzepnięcia na opisanych warunkach jest zwolniona od podatku VAT (zgodnie z art. 44 i art. 58 ustawy o podatku od towarów i usług), to nie będzie ciążył na nim obowiązek wystawienia faktury VAT wewnętrznej (WNT), naliczania należnego podatku VAT i wpisywania powyższej transakcji do deklaracji VAT.

Na podstawie art. 44 pkt 2 w związku z art. 58 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie czynników krzepnięcia zaliczanych do substancji leczniczych pochodzenia ludzkiego jest zwolnione od podatku od towarów i usług. Nie oznacza to jednakże, że podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT wewnętrznej. Art. 106 ust 7 ustawy nakłada na podatników obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania normuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r., Nr 95, poz. 798). Treść § 25 ww. rozporządzenia stanowi, że przepisy § 9, 13-17, 19, 20, 23 rozporządzenia stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wzory deklaracji podatkowych i objaśnienia dotyczące sposobu prawidłowego ich wypełniania zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 89, poz. 852 z późn. zm.). W załączniku Nr 3 do ww. rozporządzenia dotyczącym m.in. wypełniania części C deklaracji, ust. 1 stanowi, że w tej części wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. Na podstawie ust. 4 części C ww. załącznika Podatnik ma obowiązek wykazać w poz. 30 deklaracji wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obliczoną zgodnie z art. 31 ustawy, natomiast ust. 5 stanowi, że w poz. 31 deklaracji wykazuje się łączną wartość podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obliczoną wg. obowiązujących stawek, z wyłączeniem transakcji, o których mowa w art. 136 ustawy. Ze względu na fakt, że dana transakcja będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, wysokość podatku VAT należnego z tytułu tej transakcji będzie wynosiła 0,00 zł.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Jednocześnie wskazać należy, że niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno być opatrzone znakami opłaty skarbowej (podanie 5 zł, każdy załącznik 0,5 zł).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie