POSTANOWIENIE - Interpretacja - D2-443/34/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. D2-443/34/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2005 r. wpłynął wniosek Strony z dnia 15.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności wykonuje na zlecenie innego podmiotu usługi pośrednictwa w obrocie wierzytelnościami (zakup i sprzedaż).
Postawiono pytanie:
1. Jaką stawką podatku VAT jest opodatkowane wynagrodzenie za świadczone usługi pośrednictwa w obrocie wierzytelnościami wykonywane na zlecenie innego podmiotu.

W przedmiotowej sprawie zajęto następujące stanowisko:
Pośrednictwo w obrocie wierzytelnościami na zlecenie będące przedmiotem działalności, jest objęte stawką podatku VAT w wysokości 22 % wyłącznie w części stanowiącej wynagrodzenie za świadczoną usługę na rzecz innego podmiotu.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zmian.) - opodatkowanie podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi, iż podstawą opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczym, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona kwotę podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy są zwolnione od podatku VAT.

Zgodnie z poz. 3 załącznika Nr 4 do cyt. ustawy zwolnione od podatku VAT są usługi pośrednictwa finansowego zakwalifikowane wg PKWiU jako sekcja J ex (-67) z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu (pkt 5 poz. 3 tego załącznika).

Pośrednictwo w obrocie wierzytelnościami na zlecenie, będące przedmiotem działalności jest objęte stawką podatku VAT w wysokości 22 % wyłącznie w części stanowiącej wynagrodzenie za świadczoną usługę na rzecz innego podmiotu.

Podstawą opodatkowania czynności wynikających z umowy zlecenia jest dla zleceniobiorcy, w myśl art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy, kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku. A zatem wykonawca usługi zobowiązany jest wystawić zleceniobiorcy fakturę z wyszczególnioną kwotą wynagrodzenia należnego za wykonaną usługę, opodatkowując tę czynność według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. w/g stawki 22 %.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie