P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-52/05/RS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. 1419/UPO-443-52/05/RS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego spółce jawnej X, oceniając jej stanowisko odnośnie zwolnienia z podatku od towarów i usług sprzedaży zabudowanej nieruchomości, przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2005 r. (data wpływu: 18.04.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18.05.2005 r. (data wpływu: 18.05.2005 r.) oraz z dnia 31.05.2005 r. (data: wpływu: 01.06.2005 r.), o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Spółka posiada zabudowaną nieruchomość, w skład której wchodzą następujące działki: działka nr 47/5 - grunt z budynkiem warsztatowo-garażowym, działka nr 47/6 - grunt z budynkiem warsztatowo-garażowym, działka nr 47/10 - grunt z budynkiem warsztatowym, działka nr 47/11 - grunt z budynkiem zawierającym garaż i pomieszczenie biurowe, działka nr 47/3 - droga, działka nr 47/9 - droga. Spółka przy nabyciu tej nieruchomości w 2001 r. nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego. Od końca roku, w którym zakończono budowę każdego z budynków oraz każdej z dróg minęło więcej niż 5 lat. Przez cały okres posiadania przez Spółkę budynki ani drogi nie były remontowane.

2. Przedmiot interpretacji. Spółka we wspomnianym wniosku zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa odnośnie stawki podatku VAT, jaką winna być opodatkowana transakcja sprzedaży w/w zabudowanej nieruchomości.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Spółka przedstawiła pogląd, iż sprzedaż tej nieruchomości jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towar (w myśl art. 2 pkt 6 tejże ustawy) rozumie się także budynki i budowle lub ich części oraz grunty.

Jak wynika z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym przez wspomniane towary używane rozumie się (zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1) budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednakże (jak wynika z art. 43 ust. 6) zwolnienia, o którym była mowa, nie stosuje się do dostawy budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował je w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, w tym między innymi drogę. Dlatego też wspomniane wyżej uregulowania zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 6 odnoszą się również do dróg. W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż - co do zasady - dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa budynku lub budowli na nim posadowionych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka przy nabyciu wzmiankowanej nieruchomości w 2001 r. nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego. Od końca roku, w którym zakończono budowę budynków i budowli (dróg) minęło więcej niż 5 lat, zaś przez cały okres posiadania przez Spółkę budynki i budowle (drogi) nie były remontowane. Dlatego też sprzedaż działek nr 47/5, 47/6, 47/10 i 47/11 oraz 47/3 i 47/9, z których każda zabudowana jest budynkiem lub budowlą, stanowiącymi towar używany w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT - z mocy wspomnianych przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 2 pkt 1, a także art. 29 ust. 5 tejże ustawy. Słuszne jest więc stanowisko Podatnika wyrażone w zapytaniu, iż transakcja sprzedaży nieruchomości, w skład której wchodzą wymienione wyżej działki, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku