Jak wynika z wniosku podatnik udziela swoim pracownikom oprocentowanych pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odsetki naliczane są w ... - Interpretacja - RO/443/81/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. RO/443/81/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z wniosku podatnik udziela swoim pracownikom oprocentowanych pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odsetki naliczane są w miesiącu następnym po udzieleniu pożyczki i księgowane są na zwiększenie funduszu socjalnego.

W związku z powyższym zapytanie podatnika brzmi: czy udzielone i wypłacone pożyczki z ZFŚS podlegają regulacjom ustawy o VAT? Zdaniem podatnika nie podlegają regulacjom tej ustawy.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania wnioskodawcy, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanych dalej "podatkiem" podlegają, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Podana wyżej definicja działalności socjalnej obejmuje dwie zasadnicze grupy: pierwsza - świadczenie usług, a druga - pomoc materialna.
Niewątpliwie udzielanie przez pracodawcę pożyczek pracownikom z ZFŚS nie jest świadczeniem usług, lecz stanowi pomoc materialną.
Z tego też względu udzielanie pożyczek z ZFŚS nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie stanowi czynności określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy