P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-82/14a/05/KC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. 1432/PP/P/440-82/14a/05/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 13.05.2005r. za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 13.05.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny:
Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonała budowy budynku mieszkalnego, w którym górna część została przeznaczona pod wynajem dla osób fizycznych na cele mieszkalne. Parter budynku przeznaczono pod najem na cele działalność gospodarczej. W toku trwania budowy inwestycji podatnik dokonywał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z budową lokali użytkowych. Po upływie trzech miesięcy, z uwagi na brak chętnych dokonano wynajmu lokali na cele mieszkalne.

Pytanie Strony:
Czy w związku ze zmianą przeznaczenia lokalu z usługowego na mieszkalny musimy dokonywać korekty podatku naliczonego /zmniejszenia/?

Stanowisko Wnioskodawcy
Zdaniem Spółki nie jest ona obowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego /zmniejszenia/ w związku ze zmianą przeznaczenia lokalu, gdyż w chwili jego budowy, wydatki poniesione miały być związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia podatku powstaje w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym i jest nieodzownie związane z istnieniem bezpośredniego związku dokonanego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną.

Należy zaznaczyć, iż w momencie rozpoczęcia inwestycji Strona określiła, iż dokonane zakupy będą związane ze sprzedażą opodatkowaną. Późniejsza zmiana przeznaczenia, z uwagi na zdarzenia losowe niezależne od podatnika, nie mają więc wpływu na prawo do obniżenia podatku, gdyż w momencie jego dokonywania /zakupu/ podatnikowi ono przysługiwało.

Reasumując podatnik nie może zostać pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku naliczonego, jeżeli istniał bezpośredni i natychmiastowy związek dokonanych zakupów z działalnością opodatkowaną. Strona nie musi dokonywać korekt deklaracji VAT-7 zmniejszających kwoty podatku naliczonego do odliczenia.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany